Select Page

11 najlepszych fortepianowych soundtracków filmowych

Fortepian od wielu lat jest prawdopodobnie najbardziej kultowym instrumentem w kinie. W czasach filmów niemych to właśnie fortpeiany odgrywały główną rolę.

Najlepsza muzyka filmowa na fortepian

Podstawową cechą tego instrumentu jest bardzo szeroki zakres oktawowy, co oznacza, że oferuje on bogate i różnorodne możliwości ekspresji.

Najlepsza muzyka filmowa to w większości kompozycje fortepianowe. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych słynnych utworów.

River Flows In You – Yiruma

Ten oszałamiająco piękny utwór pochodzi z soundtracku do filmu “Zmierzch” z 2008 roku.

Wielu fanów, zarówno książek jak i filmu, od razu zakochało się w tej melodii, nie mówiąc już o wielbicielach Yirumy, urodzonego w Korei Południowej kompozytora i pianisty.

Podczas studiów w King’s College London, Yiruma wydał swój pierwszy studyjny album, Love Scene. Od tego czasu cieszy się ogromną popularnością, a River Flows In You to jedna z jego najbardziej znanych piosenek.

Grając tę melodię, zauważysz, że jest ona minimalistyczna, ale wciąż bardzo melodyjna i liryczna.

Główny motyw z filmu Forrest Gump

Główny temat ścieżki dźwiękowej filmu Forrest Gump to świeży utwór, w którym fortepian wiedzie prym.

Fortepian oddaje wyjątkowość melodii i symbolizuje dziecięcą prostotę Forresta Gumpa.

Kiedy słuchasz lub grasz ten utwór, przypomną ci się melodie zapożyczone z placu zabaw.

Motyw główny Forresta Gumpa jest przyjemny i przystępny dla początkujących, chcących zagłębić się w muzykę filmową.

Główny motyw z Pearl Harbor

Kultową ścieżkę dźwiękową do filmu “Pearl Harbor” skomponował znany Hans Zimmer. Wyraża, na ile to możliwe, dramat i przygodę.

Ta melodia brzmi jakby była grana bez żadnego wysiłku. Została napisana na instrumenty smyczkowe, ale jej fortepianowe solo jest bardzo mocne i ważne, i ma dość umiarkowane tempo.

Una Mattina – Ludovico Einaudi

Una Mattina to piosenka z filmu Nietykalni. To zaskakująco poruszający film, który chwyta za serce.

Einaudi daje nam w tym utworze miękką i płynącą melodię. Jego styl jest minimalistyczny i to właśnie sprawia, że jest pociągający. Ma też ponadczasowy charakter.

Einaudi jest jednym z najsłynniejszych pianistów i cieszy się dużym uznaniem.

The Heart Asks Pleasure First – Michael Nyman

Z filmu Lekcja Gry na Pianine, The Heart Asks Pleasure First zapewnił Nymanowi miejsce wśród najpopularniejszych minimalistycznych wykonawców i kompozytorów naszych czasów.

Ten film jest pełen świetnych utworów fortpeianowych, które skutecznie popychają fabułę do przodu.

Partytury z tego filmu były również szeroko wykorzystywane na koncertach, a The Heart Asks Pleasure First jest jednym z najbardziej popularnych utworów dla pianistów. Choć temat jest dość prosty, to zmiany rytmiczne są, cóż, wymagające.

Dawn – Duma i Uprzedzenie

Kieyd słucha się Dawn skomponowanego przez Dario Marienelli po raz pierwszy, można mieć wrażenie, że słyszy się jednego z tych wielkich kompozytorów jak Mozart czy Haydn.

Aby pasować do tego historycznego filmu, ścieżka dźwiękowa również musiała być klasyczna. Melodia ta w efektowny i subtelny sposób oddaje epokę przedstawioną w filmie.

Minimalizm utworu Marinelli dobrze wpisuje się w gatunek filmu, a także dobrze oddaje charakter innych partytur filmowych, adaptowanych z powieści Jane Austen.

Ta piosenka zachwyca i jest przystępna, bez względu na poziom umiejętności.

Motyw główny z filmu “Czekolada”

Rachel Portman jest kompozytorką ścieżki dźwiękowej do filmu Czekolada. Specjalizuje się w tworzeniu muzyki filmowej i odnosi w tym duże sukcesy.

Jej melodie mają dyskretny, ale bardzo wymowny styl i ścieżka dźwiękowa filmu Czekolada nie jest tu wyjątkiem.

W tej piosence jest subtelne poczucie tajemnicy i tragedii. Pokazuje talent do orkiestracji kompozytorki, który pozostaje w harmonii ze złożonością filmu.

Thomas Newman w “American Beauty”

Słuchając ścieżki dźwiękowej do filmu American Beauty, można powiedzieć, że już od pierwszych dźwięków Newman wypełnił ją napięciem i poczuciem wieczności.

Muzyka jest właściwie bardzo prosta, bo motyw powtarza się w kółko, wykorzystując podtrzymywane dźwięki i harmonie smyczków. Melodia ma charakter niemal medytacyjny. Byłoby to kojące, gdyby nie było tak niepokojące.

Główny motyw z filmu Frima

Ten utwór znacznie wyróżnia się na tle reszty tej listy, ponieważ zapożycza swoją stylistykę z jazzu.

David Grusin, słynny pianista jazzowy, aranżer i kompozytor filmowy, jest twórcą głównego utworu filmowego Firmy.

Zankiem rozpoznawczym Grusina jest rytmiczny solo fortpeian w regularnych odstępach czasu, który przebija się przez piosenkę.

Słuchając go, można niemal poczuć energię tętniącego życiem miasta, a przebijając się przez złowieszczy wydźwięk, nadaje ton nadchodzącemu dla filmu dramatowi.

Ta muzyka jest trudna do zagrania na fortepianie, ale dla każdego. Każdemu, kto chce spróbować swoich sił w jazzowej pianistyce, gorąco polecamy wypróbowanie repertuaru Grusina.

What Else Do You Love z filmu Angielski Pacjent

Angielski Pacjent to prawdopodobnie jeden z najbardziej poruszających filmów w historii, a pochodzący z niego utwór What Else Do You Love dorównuje jego epickiej i przejmującej złożoności.

Gdy słucha się fortepianu, leżące u jego podstaw harmonie sprawiają, że odczuwa się tragiczny i pełen niepokoju wymiar tej historii. Partytura fortepianowa jest stonowana, ale genialna, pozostawiająca nas z niezapomnianym wspomnieniem.

Twoją twórczą wyobraźnię bardzo pobudzą jego melancholijne nuty i optymistyczne jazzowe akcenty.

Comptine d’un autre été z filmu Amélia

Comptine d’un autre été to niewątpliwie najbardziej kultowa piosenka z filmu Amelis. To minimalistyczna, niezwykle popularna piosenka naszych czasów.

Tiersen, kompozytor, przyznał, że nie miał wykształcenia muzycznego i nie uważa się za muzyka ani kompozytora. To pewnie tłumaczy, dlaczego ta piosenka jest tak prosta. Jeśli chcesz nauczyć się grać jakąś muzykę filmową, to jest to świetne miejsce do rozpoczęcia.

Wnioski

Teraz, gdy znasz niektóre z najlepszych filmowych melodii fortepianowych naszych czasów, możesz zacząć się ich uczyć, grać je lub po prostu cieszyć się ścieżkami dźwiękowymi i filmami, na których są oparte.

FAQ

Jaka jest najpopularniejsza piosenka na fortepian? Według YouTube najlepszą piosenką na fortepian wszech czasów jest Clocks zespołu Coldplay.

Jakie są najpiękniejsze utwory fortepianowe? Wszystkie klasyczne utwory fortepianowe są wspaniałe, ale wśród naszych ulubieńców wskazujemy Comptine D’un Autre Été Yanna Tiersena i Una Mattina Ludovico Einaudiego.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.