Select Page

Top 10 Najlepszych Marek Fortepianów

Kiedy mówimy o najlepszych markach fortepianów na świecie, jest kilka, które zdecydowanie się wyróżnia i są absolutnym must-have.

Kiedy słyszymy Tiffany & Co, Cartier, Ferrari czy Lamborghini, łączymy te marki z ponadczasowym urokiem. Podobnie jak w przypadku diamentów czy samochodów, gdy pojawiają się nazwy Steinway, Blüthner i Fazioli – od razu wiemy, że mamy do czynienia z najlepszymi producentami fortepianów na świecie.

Istotnym aspektem trwałego sukcesu najlepszych marek fortepianów są ich własne technologie, opracowane i opatentowane przez dziesięciolecia, a nawet stulecia żmudnej pracy.

Top 10 Best Piano Brands

Każdy z tych niezwykłych twórców fortepianów ma w sobie coś wyjątkowego, co odróżnia go od całej reszty.

Emocjonalny związek z własnym fortepianem sprawia, że trudno jest stworzyć ranking tych marek fortepianów. Dlatego w tym artykule przedstawimy Ci dziesięć najlepszych marek fortepianów w przypadkowej kolejności. Kiedy już dowiesz się więcej o tych niesamowitych instrumentach i ich wspaniałych producentach, Twoje osobiste preferencje pomogą Ci określić, która z tych marek fortepianów jest dla Ciebie najlepsza.

1. Bechstein 🇩🇪

Założona w 1853 roku w Niemczech firma Bechstein stała się jedną z najbardziej znanych marek fortepianów na świecie.

Bechstein, najlepsza marka fortepianów

Bezwzględne przywiązanie do precyzji i kunsztu oraz produkcja wszystkich części w Seifhennersdorfie sprawia, że Bechstein jest rozpoznawalną i godną zaufania marką fortepianów na całym świecie.

To, co wyróżnia fortepiany Bechsteina, to ich wyjątkowe brzmienie.

Wielu wybitnych pianistów XIX i początku XX wieku wybierało tę markę ze względu na tę właśnie jakość, która doskonale pasowała do muzyki Chopina, Czajkowskiego i Mendelssohna.

Dziś Bechstein nie skupia się jedynie na produkcji nowych modeli i innowacji technicznych, lecz także na tworzeniu replik swoich starych fortepianów budowanych dla europejskich rodzin królewskich na przełomie XIX i XX wieku.

Należy do nich kultowy fortepian Sphynx, którego budowa zajęła ponad 1600 godzin.

Fortepian Bechstein Sphynx

Dziś Bechstein szczyci się szóstym pokoleniem rzemieślników i stolarzy, którzy dbają o to, by każdy element tych bezcennych fortepianów był wykonany na miejscu i osiągnął perfekcję.

2. Blüthner 🇩🇪

Oto kolejna niemiecka marka fortepianów, która od ponad półtora wieku produkuje niezmiennie znakomite instrumenty.

Blüthner, jedna z najlepszych marek fortepianów

Co ciekawe, Julius Blüthner założył swoją fabrykę fortepianów w tym samym roku co Bechstein, w 1853, w niemieckim przemysłowym mieście – Lispku.

Jego teoretyczna wiedza matematyczna i duch przedsiębiorczości przyczyniły się do tego, że jego marka fortepianów urosła do rangi światowego fenomenu.

Połączenie nieustannej innowacji i przemyślanego podejścia czołowych artystów tamtych czasów sprawiło, że marka fortepianów Blüthner szybko stała się przedmiotem rozmów zarówno rodziny królewskiej jak i artystów.

Miłośnicy muzyki szukali fortepianów Blüthnera, ponieważ wiedzieli, że Liszt, Czajkowski, Mendelssohn-Bartholdy, a później Rachmaninow i Szostakowicz je posiadali i że właśnie na Blüthnerach komponowali swoje arcydzieł.

“Złoty ton”, który odróżnia Blüthnera od innych, jest wynikiem starannej inżynierii Juliusa, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Do dziś Blüthner pozostaje firmą rodzinną.

W wyniku fuzji z Lucid Pianos powstała najlepsza marka fortepianów kryształowych i luksusowych pianin na świecie: Blüthner Lucid. Pod wieloma względami można stwierdzić, że Blüthner ma obecnie absolutną przewagę na rynku fortepianów kryształowych.

Crystal Pianos by Bluthner

Nie oznacza to jednak umniejszania tradycyjnym fortepianom koncertowym. Duża ilość czołowych, współczesnych artystów posiada Blüthnera, a także wiele sal koncertowych zostało uświetnionych fortepianem tej firmy.

3. Bösendorfer 🇦🇹

Legendarny wiedeński producent jest najstarszą spośród wszystkich marek fortepianów.

Bosendorfer, najlepsza marka fortepianów

Fortepiany produkowane w założonej w 1828 roku przez Ignaza Bösendorfera fabryce stały się jednym z najważniejszych towarów eksportowych Cesarstwa Austrii, ponieważ fortepian został oficjalnie zatwierdzony przez królewską rodzinę cesarza.

Jedna z najlepszych sal koncertowych w Wiedniu nosiła nazwę Bösendorfer aż do początku XX wieku.

Ta marka nadzwyczajnych fortepianów bardzo różni się od swoich odpowiedników na rynku luksusowych fortepianów, ponieważ posiada wiele szczególnych innowacji.

Model Imperial 290 ma 97 zamiast 88 klawiszy, co sprawia, że dźwięk jest ciemniejszy i bogatszy, z niewiarygodnie mocnym basem.

Fortepian Boesendorfer Imperial 290

Pierwotnie były one przykryte wysuwaną pokrywą, ale obecne klawisze są pomalowane na czarno, aby nie rozpraszać pianistów przyzwyczajonych do 88-klawiszowych wymiarów.

Ta innowacja była po raz pierwszy zastosowana w osobistym zamówieniu włoskiego wirtuoza Ferruccio Busoniego w 1909 roku, aby przystosować instrument do gry transkrypcji muzyki organowej Bacha. Była ona jednak tak popularna, że stała się główną cechą odróżniającą markę Bösendorfer od innych marek fortepianów.

Dziś Bösendorfer jest w całości własnością Yamahy, pozostając jednocześnie wierny swojemu dziedzictwu, kunsztowi i estetyce.

4. Fazioli 🇮🇹

W przeciwieństwie do Bösendorfera, który jest najstarszą marką fortepianów na świecie, Fazioli jest najmłodszą. Nie umniejsza to jednak innowacyjności i wyjątkowej jakości tych fortepianów.

FAZIOLI, najlepsza marka fortepianów

Paolo Fazioli, pianista koncertowy i inżynier mechanik, założył tę markę w 1981 roku. Chciał, aby jego fortepiany były w stanie wydobyć najsłodszy i najbardziej dźwięczny dźwięk.

Fazioli produkuje również największe fortepiany koncertowe na świecie, mierzące 3,5 metra (model 308). Posiadają również czwarty pedał, który przybliża młotki do strun.

Te oszałamiające instrumenty są w całości budowane w najnowocześniejszych zakładach Fazioli we Włoszech –  rocznie jest produkowanych tylko 150 fortepianów.

Czołowi artyści, sale koncertowe, prestiżowe konkursy pianistyczne i najlepsze konserwatoria należą do grona dumnych posiadaczy fortepianów Fazioli. Są to takie nazwiska jak Angela Hewitt, Aldo Ciccolini czy Juilliard School.

Fazioli jest również liderem na rynku ultraluksusowym i mistrzem w produkcji unikalnych fortepianów na zamówienie. Dla Sułtana Brunei, Fazioli zbudował wyjątkowy drewniany fortepian ozdobiony szmaragdami i rubinami.

Jedno z tych zleceń było tak inspirujące, że stało się częścią linii designerskich fortepianów Fazioli: M Liminal.

Fazioli M Liminal

Zamówiony do superjachtu, ten fortepian jest inspirowany zarówno żaglówką jak i delfinem. Wykonany z materiałów kompozytowych (drewno, aluminium, chrom i włókno węglowe) jest prawdziwym cudem designu.

5. Grotrian-Steinweg 🇩🇪

Grotrian to niemiecka marka fortepianów założona w 1835 roku, która obecnie jest firmą rodzinną. Co ciekawe, rodzina Grotrian związała się z fabryką fortepianów Heinricha Steinwega (późniejszego Henry’ego Steinwaya, założyciela firmy Steinway & Sons), którą później przejęła.

Grotian-Steinweg, Najlepsza marka fortepianów

Pierwsze fortepiany nosiły podwójną nazwę: Grotrian-Steinweg. Od samego początku głównymi celami firmy Grotrian było budowanie wspaniałych fortepianów i wymyślanie ulepszeń dla już doskonałych instrumentów.

Historia tej marki to wielopokoleniowa saga sukcesu i porażki.

Po zbudowaniu wielkiego przedsiębiorstwa w XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku, fabryki Grotrian zostały całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Jednak rodzinna firma podniosła się z wojennych popiołów i działała aż do końca XX wieku.

W 2015 roku firma z Hong Kongu, Parsons Music Group, stała się większościowym udziałowcem Grotrian, zabezpieczając marce ekonomiczną przyszłość oraz pozwalając na kontynuację innowacji i produkcji wspaniałych fortepianów.

6. Sauter 🇩🇪

Od 1846 roku firma Sauter produkuje fortepiany i pianina o wyjątkowym rezonansie i precyzyjnej mechanice.

Fortepian Sautera

Przez lata Sauter udoskonalił i opatentował “spherical concavity”, która nadaje fortepianowi Sautera jego unikalne brzmienie. Płyta rezonansowa wykonana jest z rosnącego w Alpach świerku, który jest mocny, lekki i elastyczny.

Cały fortepian jest produkowany lokalnie, w Niemczech, łącznie ze strunami, które są mierzone z dokładnością do nanomilimetrów, dzięki czemu wytwarzane wibracje rezonują na płycie rezonansowej, dając niepowtarzalną produkcję dźwięku.

Być może najbardziej ekscytujące fortepiany firmy Sauter zostały zaprojektowane przez Petera Maly’ego i są prawdziwymi dziełami sztuki nowoczesnej. Przesiąknięte modernistyczną estetyką, te oszałamiające fortepiany i pianina są urzekające, świeże i piękne.

Pokrywa w kształcie motyla w pianinach Sautera to oszałamiający efekt wizualny, ale także genialna strategia akustyczna, która wypełnia przestrzeń stereofonicznym dźwiękiem.

Sauter piano model Vitrea

Cała gama pianin Sauter jest prawdopodobnie najlepsza na rynku. Niezależnie od uroku i ducha ich projektu, te luksusowe fortepiany są prawdziwymi precyzyjnymi maszynami o niezwykłych właściwościach akustycznych.

7. Steingraeber & Söhne 🇩🇪

Nie jest niespodzianką, że po raz kolejny zwracamy się do rodzinnej niemieckiej marki fortepianów, Steingraeber & Söhne, ponieważ innowacyjność w świecie fortepianu jest wpisana w DNA bogatej kultury muzycznej tego kraju.

Fortepian marki Steingraeber & Söhne

Ten wybitny producent fortepianów jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie dzięki swoim unikalnym innowacjom, które przystosowują nowoczesne fortepiany do wykonywania muzyki z poprzednich epok.

Steingraeber & Söhne wyróżnia się spośród innych marek luksusowych fortepianów tym, że kładzie nacisk na profesjonalne wykorzystanie swoich instrumentów. Wynalazki takie jak odporna na warunki atmosferyczne płyta rezonansowa z włókna węglowego sprawiają, że jej fortepiany koncertowe i półkoncertowe są idealne na festiwale na świeżym powietrzu.

Skoro mowa o festiwalach, rodzinnym miastem marki jest Bayreuth, gdzie znajduje się legendarny teatr operowy Richarda Wagnera.

Design tej marki jest raczej przykładem ponadczasowej, klasycznej tradycji, która skupia się głównie na tym, co znajduje się “pod pokrywą” fortepianu.

8. Steinway & Sons 🇺🇸

W świecie fortepianów, który został zdominowany przez Niemców, istnieje wyjątkowy i niesamowity klejnot. Amerykańska (no, nie w 100%) marka produkująca fortepiany, która jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie.

Steinway & Sons, najlepsza marka fortepianów w Ameryce

Heinrich Steinweg zbudował swój pierwszy fortepian w kuchni swojego wiejskiego domu w Niemczech. Fortepian ten znajduje się obecnie w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w latach 1850-1853, a firma Steinweg & Sons została założona na Lower West Side na Manhattanie. Niedługo potem Heinrich zdecydował się na zamerykanizowanie nazwy na Steinway & Sons, po czym jego biznes zaczął się prężnie rozwijać.

W 1859 roku Steinway opatentował swój “system strun poprzecznych”, który nadał fortepianom Steinwaya ich niezrównany rezonans i brzmienie.

W 1867 roku Steinway był pierwszym amerykańskim producentem fortepianów, który otrzymał złoty medal na Wystawie Fortepianów w Paryżu.

W 1871 roku Steinway produkował już jeden fortepian na godzinę. Wraz z zadziwiającym wzrostem udziału w rynku, rodzina Steinway otworzyła w 1904 roku fabrykę w Hamburgu, w Niemczech, oprócz fabryki w Nowym Jorku. Obie fabryki do dziś działają równolegle.

W ciągu 150 lat swojej obecności w świecie muzyki, firma Steinway zgromadziła ponad 125 patentów, całkowicie zdominowała świat fortepianów i wyprodukowała jedne z najbardziej popularnych i najpiękniejszych fortepianów na świecie.

Steinway Fibonacci piano

Najsłynniejsi pianiści świata, od Horowotza po Lang Langa, chwalą fortepiany Steinwaya za ich brzmienie i najwyższą jakość.

150 lat po założeniu firmy przez Steinwega, ten producent fortepianów stał się globalną potęgą, która zajmuje wszystkie nisze na rynku fortepianów: od przystępnych cenowo pianin dla początkujących, po arcydzieła takie jak Fibonacci za 2,4 miliona dolarów.

9. Kawai Shigeru 🇯🇵

Wśród wielkich światowych marek fortepianów Japonia ma dwie nazwy, które nie mogą się równać z ich odpowiednikami – Kawai i Yamaha. Zacznijmy od firmy Kawai, założonej w 1927 roku. Znana ze swojego oddania detalom i rzemiosłu, Kawai jest uważana za jedną z najlepszych marek na świecie.

Shigeru Kawai, najlepsza japońska marka fortepianów

Wśród całej gamy fantastycznych instrumentów Kawai, Shigeru Kawai jest najlepszy. Ten koncertowy fortepian został zbudowany przez zespół mistrzów fortepianowego rzemiosła: najwyższy poziom fortepianowego rzemiosła w Japonii.

Jako fortepianowi samuraje, ci specjaliści przeszli zarówno techniczne, jak i muzyczne szkolenia, aby każdy szczegół był integralną częścią harmonijnego i wysublimowanego instrumentu.

Najrzadszy mahoń, świerk i klon są używane do tworzenia Shigeru Kawai. Wielu czołowych pianistów patrzy ten instrument z pasją i entuzjazmem.

Chociaż większość fortepianów w ofercie Kawai to tradycyjne hebanowe pianina, to jednak nie ustępują one niczym markom produkującym luksusowe fortepiany. Produkując kryształowy fortepian CR40, Kawai stworzył jeden z najwspanialszych luksusowych instrumentów na świecie.

Kawai CR-1-M crystal clear piano

Jest to majstersztyk kosztujący 200.000 euro, który warto zobaczyć. Tylko 3 egzemplarze są produkowane rocznie. Wraz z ultralimitowaną edycją CR-1M, Kawai podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej. Jego cena wynosi blisko 800.000 euro i jest on wykonywany tylko na zamówienie.

10. Yamaha 🇯🇵

Ostatnia, ale nie mniej ważna na naszej liście jest Yamaha. Ten największy producent fortepianów na świecie jest prawdopodobnie również jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek fortepianów.

Fortepian Yamaha, największa marka na świecie

Pierwszy fortepian Yamaha został zbudowany w 1900 roku przez Torakusu Yamaha, założyciela Nippon Gakki Co. Przez następne 100 lat Yamaha stała się globalnym gigantem produkującym wszystkie rodzaje instrumentów muzycznych.

Przez cały XX wiek producenci fortepianów Yamahy podróżowali po całym świecie, aby poznawać najnowsze innowacje technologiczne. Przeanalizowali je i wykorzystali, by rozwinąć produkcję fortepianów i wyprodukować ich niezwykle dużo.

Wraz z ekspansją na rynek amerykański w latach 60. Yamaha stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.

Dekady badań pozwoliły na stworzenie najlepszego fortepianu: Yamaha CFX. Kiedy ten fortepian został zaprezentowany w 2010 roku, Yamaha zajęła należne jej miejsce wśród najlepszych marek fortepianów, stając się instrumentem wybieranym na prestiżowe konkursy pianistyczne.

Fortepian Yamaha CFX

Yamaha CFX jest uznawana za jeden z najlepszych koncertowych fortepianów ze względu na jej bogate, śpiewne brzmienie i lekki mechanizm, odpowiednie do długich, konkursowych recitali, które są częścią wielkiego obiegu konkursowego.

Twórcy fortepianów Yamaha zaprojektowali niewiarygodnie czuły i szybki mechanizm, która nie wymaga zbytniego nacisku palcami, co sprawia, że gra na nich jest bardzo łatwa. Nie jest zaskoczeniem, że wielu zwycięzców konkursów wybiera właśnie pianino CFX, uznając je za najlepsze w swojej klasie.

Yamaha od czasu do czasu produkuje luksusowe instrumenty, ale skupia się głównie na pianinach koncertowych i fortepianach dla uczących się i miłośników muzyki. Jakość i kunszt wykonania tych instrumentów jest gwarantowana przez ponad 100-letnie doświadczenie tego japońskiego producenta pianin.

Podsumowanie na temat najlepszych marek fortepianów

Czy istnieje na świecie lepsza marka fortepianów? Prawdopodobnie nie. Wymienione powyżej marki fortepianów produkują niesamowite instrumenty i wybór jednego z nich będzie doskonałym opcją niezależnie od wybranej marki.

Mamy nadzieję, że ta wycieczka po najlepszych markach fortepianów na świecie była pełna informacji i przyjemna.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.