Select Page

Najdroższe Fortepiany na świecie – Top 10

Dominujący trend w sektorze luksusowym zmierza w kierunku personalizacji i nie ominął on świata fortepianów.

Pasja tych, którzy kochają luksusowe fortepiany, rozpala się, gdy chodzi o posiadanie instrumentu o pięknym brzmieniu, ale także o wyróżniającym się stylu i wykończeniu.

Najdroższy fortepian na świecie

Jakie są najdroższe elementy fortepianu?

Odpowiedź jest oczywista: materiały i rzemiosło.

Techniczne wyczyny, które składają się na produkcję najdroższych fortepianów świata, są niezwykłe. Dziesiątki tysięcy części muszą działać w perfekcyjnej harmonii, aby mechanizm mógł poruszać się odpowiednio szybko oraz precyzyjnie. Wszystkie te elementy są produkowane i montowane ręcznie przez bardzo doświadczonych rzemieślników.

Materiały, z których budowane są luksusowe fortepiany są bardzo rzadkie. Blüthner czy Fazioli używają tylko świerkowych płyt rezonansowych, rzadkich gatunków drewna, włókna węglowego.

Niektóre z najdroższych luksusowych fortepianów są złote lub srebrne, inkrustowane masą perłową i rzadkimi gatunkami drewna. Mogą też mieć wbudowane niestandardowe oświetlenie i być wykonane ze stopów takich jak chrom czy aluminium.

Po zapoznaniu się z niektórymi czynnikami, które mogą tłumaczyć wygórowane ceny niektórych fortepianów, oto lista 10 najdroższych fortepianów na świecie.

1. Steinway & Sons – Obrazki z wystawy (2,5 miliona dolarów)

Najdroższym fortepianem dostępnym obecnie na rynku jest Steinway pomalowany przez artystę Paula Wyse.

Steinway & Sons - Pictures at an Exhibition

Nazwa fortepianu nawiązuje do słynnej kompozycji rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego “Obrazki z wystawy” i dosłownie przedstawia doświadczenia zwiedzającego, który przechodzi od jednego obrazu do drugiego.

Ten fortepian to arcydzieło, które przedstawia wszystkie obrazy będące inspiracją Musorgskiego i portret samego samego kompozytora. Nogi fortepianu to zegary z kukułką, a ława jest wyrzeźbiona w rosyjskim, średniowiecznym, ludowym stylu.

2. Steinway & Sons – Fibonacci (2,4 miliona dolarów)

Nowojorski gigant fortepianowy zaprojektował ten fortepian jako materialną reprezentację ciągu Fibonacciego (słynnego włoskiego matematyka o tym samym nazwisku).

Steinway Fibonacci piano

Franck Pollaro stworzył ten luksusowy model Steinwaya w limitowanej edycji. Z ceną ponad 2 milionów dolarów jest jednym z najdroższych i najbardziej oszałamiających instrumentów produkowanych przez największe marki fortepianów.

Jego projekt nawiązuje do prac Fibonacciego i jest prawdziwym dziełem sztuki godnym najlepszych rzemieślników renesansu. Fibonacci byłby dumny!

3. C. Bechstein Sphinx (1,2 miliona dolarów)

To cudo jest historyczną repliką pierwszego fortepianu tego typu zbudowanego przez Bechsteina w 1886 roku na specjalną wystawę w Londynie.

Fortepian Sphynx firmy Bechstein

Dzięki ponad 1800 godzinom pracy rzemieślników i 32 miesiącom budowy, ten fortepian w stylu empire olśni wszystkich, którzy go zobaczą. Pokryty złotymi figurkami, łączy w sobie motywy greckie, egipskie i rzymskie w stylu empire.

Błyszczące złoto i bogate drewno tworzą zapierającą dech w piersiach symfonię. Za tymi ornamentami kryje się fortepian koncertowy C. Bechstein 212.

Choć prawie o połowę tańszy od Steinwaya, ten wyjątkowy fortepian kosztuje 1,2 miliona dolarów, co jest uzasadnione jakością i wyjątkowością tego fortepianu.

4. Blüthner Lucid EXO (960,000 dolarów)

Lucid EXO jest całkowitym odejściem od poprzednich luksusowych pianin. Zapomnijcie o wszystkim, co wiecie o luksusowych fortepianach, bo to, co zaraz zobaczycie pochodzi z przyszłości.

Blüthner Lucid EXO

Lucid EXO jest ewolucyjnym rezultatem wiedzy i doświadczenia wiodącego producenta luksusowych fortepianów na świecie, dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D firmy Blüthner oraz włókna węglowego. Lata badań i wynalazków poprzedziły narodziny EXO. Kolory i inne formy personalizacji są dostępne w ofercie Blüthner Lucid Pianos.

Z Lucid EXO bez wątpienia odkryjecie przyszłość produkcji fortepianów.

5. Bösendorfer Opus 50 (750,000 dolarów)

Jeden z najstarszych producentów fortepianów na świecie wyprodukował ten legendarny fortepian.

Bösendorfer Opus 50

Został on zbudowany, aby uczcić 185 rocznicę powstania marki i jest 50,000. fortepianem wyprodukowanym przez Bösendorfer. Podstawą jest model 225, który jest ozdobiony klonem, gruszą i orzechem.

24-karatowy złoty lakier jest ręcznie nakładany na wiele elementów dekoracyjnych, a jego kulminacją są dwie kariatydy z przodu (kobiece posągu zastępujący kolumny lub filary).

Wykonany w stylu neoklasycznym, ten luksusowy fortepian jest majestatyczny i elegancki. Jest on zarówno hołdem dla tradycji tego legendarnego wiedeńskiego producenta fortepianów, jak i jego najnowszym osiągnięciem.

6. Fazioli M Liminal (695,000 dolarów)

Ten postmodernistyczny luksusowy fortepian jest cudem, dosłownie. Zamówiony do luksusowego jachtu, ten fortepian jest inspirowany zarówno nim jak i delfinami.

Fazioli M Liminal

Jego unikalny i rozpoznawalny kształt jest tak dobrze wyważony, że sprawia, iż fortepian wydaje się lewitować. Z podniesioną trójkątną pokrywą fortepian wygląda jak żaglówka z podniesionym żaglem.

Wewnątrz tego architektonicznego klejnotu znajduje się Fazioli F183, z jego nieskazitelnym mechanizmem i charakterystycznym brzmieniem. Fazioli M Liminal jest najlepszym fortepianem na świecie dla tych, którzy cenią sobie brzmienie, mechanizm i przemyślany design Fazioli.

Choć jest to jeden z najdroższych fortepianów na świecie, nie jest tak duży jak niektóre z jego odpowiedników. Może nie jest to pół-klasyczny fortepian, ale nie jest to też fortepian koncertowy.

7. Fazioli Gold Leaf (450,000 dolarów)

Mówiąc o najlepszych fortepianach na świecie, trzeba wspomnieć o Fazioli Gold Leaf. Oparty na wcześniejszym modelu producenta F228, ten fortepianowy klejnot jest całkowicie pokryty 24-karatowym złotem. To wszystko jest robione ręcznie.

Fazioli Gold Leaf

Unikalnie opracowana poliestrowa warstwa uszczelnia i chroni złoto, dzięki czemu ten lśniący fortepian pozostanie wolny od zadrapań i wgnieceń. Ta warstwa zwiększa również jasność i blask złota, nadając fortepianowi wiecznie zmieniający się wygląd.

8. Blüthner Supreme Edition z pokrywą inkrustowaną 24-karatowym złotem (420,000 dolarów)

Blüthner to kultowa marka fortepianów, która od ponad 160 lat wprowadza innowacje i produkuje jedne z najpiękniejszych fortepianów na świecie.

Blüthner Supreme edition

Blüthner stworzył to jedyne w swoim rodzaju arcydzieło z 24-karatową inkrustacją wewnątrz pokrywy. Rezultat jest oszałamiający. Jest to elegancki hebanowy instrument, ale kiedy klapa jest otwarta, odsłania niezwykłe, mieniące się złotem malowidło. Nie trzeba dodawać, że to klapa jest najdroższą częścią tego instrumentu.

9. Boganyi (390,000 dolarów)

Jeśli chodzi o marki fortepianów, węgierski Boganyi jest nowicjuszem na scenie. Sam koncertujący pianista, wymyślił instrument przyszłości z jednolitym korpusem z włókna węglowego.

Piano Boyangi

Zaprojektowany przez Petera Uvegesa, jest monolitem wykonanym z aluminium i włókna węglowego. Na pierwszy rzut oka ten fortepian przywołuje na myśl lotnictwo i podróże.

Purpurowa, żeliwna rama dodaje dramatycznego charakteru instrumentowi, gdy jest otwarty. Do tej pory na świecie istnieje tylko kilka egzemplarzy, ale bez wątpienia to niespotykane piękno będzie przyciągać zapalonych kolekcjonerów.

10. Blüthner Lucid Hive Xtravaganza ($200,000)

Fortepiany kryształowe firmy Blüthner Lucid zajmują szczególne miejsce w świecie najdroższych fortepianów. Ich przejrzystość jest uwydatniona przez szkielet w kształcie ula, który nadaje futurystycznego ducha fortepianowi Lucid Hive Xtravaganza. Gra świateł i cieni w tej strukturze tworzy spektakularny efekt optyczny.

Crystal Pianos by Bluthner

Blüthner oferuje ten model w wielu rozmiarach, od fortepianów salonowych (1,5 m) po koncertowye (9,2 m). Kolor może być również dostosowany do indywidualnych potrzeb, podobnie jak opcjonalne oświetlenie wnętrza.

Podsumowanie: najdroższe fortepiany świata

Nic dziwnego, że rynek najdroższych fortepianów jest okupowany przez 3 niekwestionowanych liderów – Blüthner Lucid, Steinway i Fazioli.

Ich doświadczenie i pomysłowość, w połączeniu z doskonałą reputacją, czynią te historyczne marki, które zasłużyły sobie na miejsce w luksusowym świecie fortepianów, dobrym wyborem.

Ale nowsze marki wciąż mogą się wyróżniać, tak jak w przypadku Boganyi. Bo wizja napędzana fachową wiedzą może stworzyć równie piękne instrumenty, które będą zaskakiwać i trwać przez długi czas.

Bonus: gdy luksus spotyka celebrytę

Nie możemy zakończyć tego artykułu bez wspomnienia dwóch wyjątkowych pianin kupionych za wysoką cenę.

Pianino Johna Lennona (2,37 mln dolarów)

Było to pianino Steinway Model Z, które John Lennon kupił w Londynie za 1300 dolarów. To właśnie na tym instrumencie skomponował utwór “Imagine”. W 1992 roku George Michael kupił ten model za 2,37 miliona dolarów.

piano John Lennon imagine

Na tym mało imponującym Modelu Z widać wypalone ślady po papierosach pozostawione przez Johna Lennona podczas komponowania.

W połowie 2000 roku George Michael i jego partner stworzyli “The Imagine Piano Peace Project Tour” i przywieźli fortepian do Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się do dziś. Obecnie jego wartość szacuje się na od 8 do 12 milionów dolarów.

Pianino z filmu Casablanca (3,4 mln dolarów)

Bardzo ciekawym instrumentem, który zostało sprzedane za niebotyczną kwotę jest słynne pianino z filmu Casablanca. Sprzedane za 3,4 miliona dolarów miniaturowe pianino (z niekompletną klawiaturą) było używane na planie hollywoodzkiego klasyka: Casablanca – Sam grał na nim “As time goes by”.

Fortepian z filmu Casablanca

Czy trzeba mówić więcej? Taka jest magia Hollywood, że każdy przedmiot, który jest częścią jego historii, staje się skarbem, niezależnie od jego pierwotnej wartości. Pianino z filmu Casablanca jest prawdopodobnie najdroższym pianinem sprzedanym do tej pory.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.