Select Page

Greensleeves – Nuty na Fortepian – Pobierz ZA DARMO (PDF)

Greensleeves to tradycyjna angielska pieśń ludowa, której autorstwo jest przypisywane Henrykowi VIII, który miał ją skomponować dla swojej przyszłej żony, Anny Boleyn.

Henryk VIII autorem Greensleeves?

Przez wieki była kojarzona z monarchą. Niektóre fragmenty tekstu wydają się być napisane przez człowieka, który rozwiódł się z Katarzyną Aragońską, następnie zerwał z Kościołem rzymskokatolickim i dokonał egzekucji kilku najbliższych doradców, tylko po to, by móc poślubić Annę. Otwierająca linijka “odrzucając mnie tak nieuprzejmie” ma również sens, jeśli wierzyć, że Boleyn odrzuciła zaloty króla Henryka.

Niestety, owa teoria jest prawdopodonie nieprawdziwa

Informacje

  • Autor: Nieznany
  • Rok: koniec XVI wieku
  • Instrument : fortepian
  • Poziom: łatwy

Wszystko o Greensleeves

Kim była Greensleeves (“Zielonorękawa”) i czy Henryk VIII naprawdę napisał tę pieśń?

Większość historyków uważa obecnie, że “Greensleeves” pochodzi z epoki elżbietańskiej, która nastąpiła po panowaniu Henryka VIII.

Pieśń – której pełny, mniej elegancki tytuł brzmi “A Newe Northen Dittye of ye Ladye Greene Sleves” – wydaje się być oparta na włoskim stylu pieśni, który dotarł do Anglii dopiero po śmierci Henryka w 1547 roku.

Jednakże, kiedy król nie wysyłał ludzi na gilotynę lub nie rozwodził się z żonami, Henryk VIII był znakomitym muzykiem i kompozytorem.

Grał na kilku instrumentach, w tym na lutni, organach, flecie i harfie, oraz komponował muzykę i tworzył wiersze, niektóre dla swojej pierwszej żony, Katarzyny Aragońskiej.

Jego najpopularniejszy utwór – “Pastime with Good Company” – znajduje się w Rękopisie Henryka VIII, który zawiera jego 33 kompozycje. Śpiewnik ten nie zawiera zresztą “Greensleeves”.

Choć “Greensleeves” prawdopodobnie nie zostało napisany przez Henryka VIII, to jednak jest dobrym przykładem muzyki tudorskiej.

Vaughan Williams, jeden z najpopularniejszych angielskich kompozytorów XX wieku, wykorzystał ten utwór do skomponowania swojej Fantazji na temat Greensleeves, uzupełnionej bogatym dudnieniem harfy.

Dowiedz się więcej o Greensleeves na wideo

Pobierz nuty do Greensleeves za darmo

dl pl

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.