Select Page

Harry Potter – Nuty na Fortepian (Hedwig’s Theme)

Magia i przygody młodego czarodzieja stworzonego przez J.K. Rowling zostały doskonale uchwycone w muzyce z filmów o Harrym Potterze. Kto jednak napisał tę magiczną ścieżkę dźwiękową i jaka historia kryje się za “Hedwig’s Theme“?

Harry Potter Piano Score (Hedwig's Theme)

Prawdziwie wspaniała ścieżka dźwiękowa do filmu może zrobić jedną z dwóch rzeczy: może wtopić się w tłum i po prostu służyć wzmocnieniu narracji, albo może wyskoczyć z ekranu i stać się ikoną.

Łatwo zauważyć, do którego obozu należy ścieżka dźwiękowa z Harry’ego Pottera. Gdy tylko usłyszymy pierwsze nuty “Hedwig’s Theme” w Harrym Potterze, zostajemy od razu przeniesieni do magicznego świata Harry’ego.

Informacje

  • Autor: John Williams
  • Rok: 2001
  • Instrument: fortepian
  • Poziom: zaawansowany

Wszystko o muzyce w Harrym Potterze – Hedwig’s Theme

W ciągu trwania serii nad fenomenem Harry’ego Pottera pracowało, oprócz Johna Williamsa, wielu kompozytorów.

John Williams

Na przełomie tysiącleci John Williams był już uważany za jednego z największych kompozytorów filmowych w historii, z pięcioma Oscarami i mnóstwem ścieżek dźwiękowych na koncie, w tym do Gwiezdnych Wojen, E.T. i Indiany Jonesa.

Zanim jednak zatrudniono go do filmu “Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, Warner Bros i reżyser Chris Columbus przetestowali czarodziejski talent Williamsa, prosząc go o napisanie materiałów promocyjnych do filmu.

Williams wrócił z utworem, który później stał się “Hedwig’s Theme” – motyw przewodni, który jest słyszany we wszystkich ośmiu częściach serii. W “Hedwig’s Theme” udało się uchwycić magię i przygody obecne w pierwszej powieści J.K. Rowling.

Melodia otwierająca jest grana przez czelestę solo, mały instrument, na którym gra się jak na fortepianie, ale w przeciwieństwie do fortepianu ma ona lekkie, dzwonkowate brzmienie. Jest to ten sam instrument, który został użyty w sekwencji z baletu Dziadek do Orzechów Czajkowskiego.

Po solówce czelesty na scenę wkraczają skrzypce, torując drogę sekcji dętej do podjęcia głównej melodii.

“Pamiętam, kiedy po raz pierwszy usłyszałem ‘Hedwig’s Theme'” – powiedział jeden z producentów filmu. “To było tak oczywiste, że to jest to. To było takie odpowiednie, majestatyczne i wystarczająco magiczne”.

Czy muzyka z “Harry’ego Pottera” zdobyła nagrody? Choć może się to wydawać niewiarygodne, ścieżka dźwiękowa z Harry’ego Pottera została nieco ominięta przez główne ceremonie rozdania nagród, w tym Oscary.

Williams, mimo że jest najczęściej nominowaną żyjącą osobą na Oscarach, nie dostał Oscara za najlepszą śćieżkę dźwiękową do filmu za swój debiut, pokonany przez Howarda Shore’a z muzyką z Władcy Pierścieni z 2002 roku.

Dowiedz się więcej o Harry Potter – Hedwig’s Theme na wideo

Ściągnij nuty do Harry’ego Pottera (Hedwig’s Theme)

Chcesz pobrać nuty do Harry Potter (Hedwig’s Theme)? Niestety nie możemy zaoferować tego za darmo na tej stronie ze względu na kwestie praw autorskich.

Oferujemy Wam jednak dostęp do nut do tego utworu na naszej stronie partnerskiej za kilkanaście złotych.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.