Select Page

Happy Birthday – Nuty na Fortepian – Pobierz ZA DARMO (PDF)

“Happy Birthday” według Rekordów Guinnessa jest uznawane za najpopularniejszą piosenkę w języku angielskim.

Przetłumaczona na co najmniej 18 języków, została spopularyzowana na całym świecie i zaowocowała słynną melodią znaną wszystkim we Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech: “Happy Birthday“.

Tradycyjnie jest ona śpiewana solenizantowi przez innych gości świętujących tę okazję. Melodia wykorzystana w tej piosence pochodzi z końca XIX wieku.

Informacje

  • Autor: Patty i Mildred J. Hill (kontrowersyjne)
  • Rok: koniec XIX wieku
  • Instrument: fortepian
  • Poziom: łatwy

Wszystko o piosence Happy Birthday

Choć nie do końca wiadomo, kto skomponował tę piosenkę, to na ogół autorstwo przypisuje się dwóm siostrom – Patty i Mildred J. Hill. Podczas nauczania w Louisville Experimental Kindergarten School, Mildred skomponowała melodię, a Patty opracowała tekst.

Siostry wzgórza

Później została opublikowana w Song Stories for the Kindergarten w 1893 roku. Pierwotnie miała być śpiewana przez nauczyciela do klasy każdego ranka. Po jej wydaniu trend się zmienił, gdy dzieci zaczęły ją śpiewać jako piosenkę powitalną dla swoich nauczycieli. Tym samym słowo “dzieci” zostało zastąpione słowem “nauczyciel”. W efekcie piosenka stała się “Good Morning to You”.

W 1924 roku “Good Morning to All” (“Dzień dobry wszystkim”) wraz z alternatywnym tekstem zostało opublikowane w książce. Robert H. Coleman zredagował tę piosenkę i została opublikowana jako alternatywa dla oryginalnego “Good Morning to You”. Stopniowo piosenka “Happy Birthday” zaczęło przyćmiewać swoją wcześniejszą wersję. W związku z ogromną popularnością pojawiła się w 1931 roku w broadwayowskim spektaklu Band Wagon, a po kilku latach stała się “śpiewającym telegramem” dla Western Union.

Siostra Mildred i Patty, Jessica Hill, zgłosiła roszczenia dotyczące wykorzystania melodii “Good Morning to You” w Happy Birthday to You. Ostatecznie udało jej się zdobyć prawa autorskie dla swoich sióstr do piosenki z pomocą Claytona F. Summy w 1935 r. Jednak, jak stwierdził sąd, prawa autorskie dotyczyły tylko melodii, a nie tekstu. Kiedy Warner/Chappell uzyskał prawa od Summy w 1988 roku, twierdził, że posiada prawa autorskie do 2030 roku. W 2015 roku sąd ustalił jednak, że nagranie obejmowało jedynie konkretną wersję fortepianową, a nie melodię i tekst. Warner/Chappell, po wcześniejszym pozwaniu, zdecydowali się więc w 2016 roku na ugodę za 14 milionów dolarów. W rezultacie sąd orzekł, że piosenka pozostanie w domenie publicznej, a wykonania nie będą podlegały tantiemom ani żadnym ograniczeniom.

Według Kembrew McLeoda istniało wysokie prawdopodobieństwo, że Mildred i Patty splagiatowały melodię i pomysły na tekst z innych XIX-wiecznych utworów muzycznych, takich jak “Good Night to You All” i wielu innych piosenek życzeniowych. Z drugiej strony z tym pomysłem nie zgadzają się osoby takie jak Robert Brauneis, amerykański profesor prawa.

Wśród najbardziej znanych wykonań Happy Birthday wyróżniły się dwa. Na koncercie urodzinowym prezydenta Kennedy’ego w 1962 roku tę piosenkę zaśpiewała Marilyn Monroe i uczyniła nieśmiertelną.

Później piosenka doczekała się godnej uwagi emisji w 1969 roku, kiedy to załoga orbitalnego statku kosmicznego Apollo 9 zaśpiewała ją dyrektorowi NASA Christopherowi Kraftowi.

Mimo że piosenka Happy Birthday charakteryzuje się powtórzeniami lirycznymi i tylko czterema krótkimi frazami muzycznymi, wywarła jeden z największych wpływów kulturowych na muzykę światową.

Dowiedz się więcej o Happy Birthday na wideo

Pobierz nuty do Happy Birthday za darmo (PDF)

dl pl

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.