Select Page

Czy da się nauczyć grać na pianinie będąc dorosłym?

To jest pytanie, które zadaje sobie wiele osób, gdy rozważa pobieranie lekcji gry na fortepianie. Odpowiedź jest prosta: tak, da się!

Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby nie podjąć nauki gry na fortepianie i nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Jest za to mnóstwo korzyści i dosłownie zero minusów.

W rzeczywistości nauka gry na fortepianie w wieku dorosłym przynosi wiele korzyści dla ogólnego samopoczucia, zdrowia mózgu i stawów.

learn adult piano

W ciągu swojego życia udało ci się już nabyć umiejętności poznawcze niezbędne do wszelkiego uczenia się. Będziesz więc bardziej efektywny_a niż uczeń szkoły średniej i prawdopodobnie szybszy_a niż gdybyś był_a dzieckiem.

Twoje umiejętności będą zależeć od zdolności mózgu do tworzenia nowych ścieżek neuronowych, tych, które rejestrują informacje z każdego ruchu. Ponieważ twój mózg nigdy nie straci tej zdolności (chociaż z biegiem lat może się ona zmniejszać), zawsze możesz się uczyć nowych rzeczy.

Dodaj do tego ogólne doświadczenie życiowe, transfer umiejętności, motywację i przyjemność, jaką będziesz czerpać ze zdobywania i opanowywania nowych umiejętności. Wówczas otrzymasz mieszankę pozytywnych czynników, które zapewnią Ci sukces w nauce gry na fortepianie jako dorosły_a.

Poza tym istnieje wiele badań naukowych i medycznych, które dowodzą, że gra na pianinie może poprawić funkcjonowanie mózgu. W tym zapobiegać lub leczyć chorobę Alzheimera i demencję.

Po przeczytaniu tego wstępu pewnie już postanowiłeś_aś: wziąć się za fortepian i dać z siebie wszystko! Wiesz, że czyniąc to, ćwiczenie gry nie tylko przyniesie Ci radość. Zapewni również terapeutyczne korzyści dla twojego mózgu i stawów w rękach.

Uczenie się dorosłych różni się od uczenia się dzieci

Podobnie jak w przypadku języków obcych, warto rozważyć korzyści płynące z gry na fortepianie w młodym wieku. W tym wieku proces uczenia się jest bardziej empiryczny, a duża część nauki odbywa się na pamięć.

Uczenie się dorosłych różni się od uczenia się dzieci

Ponadto, poprzez ciągłe ćwiczenie prawidłowej techniki, miękkie jeszcze więzadła i stawy dziecka są tak ukształtowane, że ten ruch staje się dla niego drugą naturą.

Mimo to wiele dzieci trenuje bezmyślnie, a godziny włożonego wysiłku niekoniecznie przynoszą proporcjonalne rezultaty. W przeciwieństwie do dziecka, dorosły może podnieść swój poziom techniczny poprzez aktywny udział intelektualny i umiejętność rozwiązywania problemów. W ten sposób można uzyskać więcej z godzin spędzonych na ćwiczeniu gry na fortepianie.

Dotyczy to większości dorosłych, którzy rozpoczynają naukę gry na fortepianie, niezależnie od wieku, ale oczywiście zawsze istnieją wyjątki.

Czy kiedykolwiek wystąpię w Operze Paryskiej?

Obiecywanie, że dzięki ciężkiej pracy, z czasem staniesz się pianistą na tak wysokim poziomie, że Opera Paryska będzie błagać cię, żebyś do niej dołączył, byłoby kłamstwem. Aby zostać pianistą koncertowym, trzeba zacząć wcześnie, być niezwykle rygorystycznym, mieć naturalny talent i niezwykłą technikę. Ponadto, aby osiągnąć odpowiedni postęp, trzeba być prowadzonym przez doskonałych nauczycieli przez cały okres nauki. A przede wszystkim trzeba mieć szczęście!

Piano opéra paris

Istnieją dziesiątki tysięcy zawodowych pianistów, którzy co roku kończą konserwatoria i nigdy nie dostają się do Opery Paryskiej. To jest fakt.

Wiedząc o tym, nie należy się zniechęcać! Jeżeli pragniesz zostać doskonałym pianistą, możesz się tego nauczyć.

W trakcie nauki odkryjesz nawet, że Opera Paryska jest w rzeczywistości osiągalna. Istnieje wiele szkół gry na fortepianie dla amatorów i konkursów umożliwiających grupowe koncerty w prestiżowych miejscach, takich jak Opera Paryska. A jeśli nie, zawsze można wynająć mniejszy lokal. Więc gdzie jest wola, tam jest i sposób.

Jak regularnie doskonalić się w grze na fortepianie

.
To jest pytanie za milion dolarów. Ostatecznie będzie to zależało w dużej mierze od twojego ciała, mózgu, woli i potencjału. Ale będziesz również, i co najważniejsze, potrzebować dobrego nauczyciela gry na fortepianie., który będzie potrafił przekazać wiedzę.

Skoro to już jest jasne, warto opracować strategię.

Postaw sobie cele

.
Małe cele i duże cele. Dla dorosłych początkujących, którzy nie mają doświadczenia, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od samouczka. Na YouTube jest ich mnóstwo.

Spośród gatunków, czy to pop czy klasyka, wybierz piosenkę, którą szczególnie lubisz, ale która jest również w zasięgu twoich możliwości. Dzięki temu będziesz móc z uśmiechem rozpocząć swoją podróż edukacyjną. Ale również satysfakcja z szybkiej nauki muzyki zmotywuje do trochę cięższej pracy i wyznaczania ambitniejszych celów.

Jeśli masz nauczyciela gry na fortepianie, przedyskutuj z nim rodzaj muzyki, który lubisz i który chciałbyś_aś nauczyć się grać. Wtedy odpowiednio tobą pokieruje.

Mierz siły na zamiary

Posiadanie celu, jakim jest nauka ulubionej muzyki, lepiej aktywuje twój mózg i korzystnie wpłynie na ogólną naukę techniki gry na fortepianie. Jeżeli pierwszym twoim wybranym utworem będzie jeden z twoich ulubionych, zapewni to poczucie satysfakcji z samego faktu nauczenia się go i pozwoli zachować bardziej pozytywne nastawienie do nauki.

Nie celuj w gwiazdy i nie wybieraj na początek koncertów Rachmaninowa!

Zamiast tego wybierz ulubione piosenki pop. Kiedy już to opanujesz, poczujesz się zdolny_a do zmierzenia się z czymś o wiele bardziej wymagającym. W ten sposób szybko zwiększysz swoje umiejętności, oczywiście pod warunkiem, że twój nauczyciel skutecznie Cię poprowadzi. Z drugiej strony, mimo że gra na instrumencie może przynosić wiele radości, należy nie zapominać o tym, że droga do opanowania fortepiany będzie usiana pułapkami i błędami, tak jak w przypadku każdej dyscypliny fizycznej.

Nie bądź dla siebie zbyt surowy!

Nie karz się za popełnione błędy (które z pewnością się zdarzą), ale raczej spróbuj zidentyfikować problemy, które spowodowały błąd. Gdy już się dowiesz, dlaczego tak się stało, skoryguj to. Kluczem do nauki dobrej gry na fortepianie jest radzenie sobie z każdym problemem, kiedy się taki pojawia.

Nie przyglądaj się wszystkim błędom naraz, to byłoby zbyt zniechęcające. Wystarczy rozłożyć każdą trudność na małe kroki, a wtedy będziesz mieć więcej intelektualnej przyjemności z uporania się z nią w całości.

Ta metoda fragmentacji jest wspaniałym narzędziem do nauki gry na fortepianie tak efektywnie, jak to tylko możliwe. W tym miejscu dorosły początkujący ma prawdziwą przewagę nad dzieckiem.

Zrozumienie, w jaki sposób twój mózg uczy się i wsteczna analiza tego procesu pozwala dorosłym uczącym się od samego początku robić ogromne postępy.

Ludzie często utożsamiają umiejętność dobrej gry na fortepianie z darem muzycznym i chociaż to skojarzenie jest do pewnego stopnia słuszne, to istnieje wiele elementów czysto poznawczych i motorycznych, które decydują o tym, jak dobrze gra się na fortepianie.

Co zrobić, jeśli nie umiem czytać nut?

Czytania nut można się nauczyć tak samo jak gry na fortepianie. Istnieją poradniki, aplikacje i wiele zasobów internetowych, które pomogą nauczyć się czytać nuty. Będzie trzeba zapoznać się z różnymi ważnymi pojęciami, takimi jak klucze wiolinowe i basowe, gama siedmiotonowa, która jest podstawą muzyki zachodniej.

wynik muzyczny

Pomocne jest również zapoznanie się z teorią, ponieważ lepsze zrozumienie tego, jak działa muzyka, poprawi wydajność, zapamiętywanie i zdolność do powrotu do równowagi po ewentualnej błędnej interpretacji.

Lekcje online to także świetny sposób, aby uniknąć przyswojenia złych informacji i konieczności ich późniejszego cofania. Nauczanie na odległość zrewolucjonizowało również nauczanie muzyki, dzięki czemu lekcje fortepianu przez Zoom stały się fenomenem na skalę światową.

Chociaż nie zastąpi to w pełni nauczania stacjonarnego, jest to świetne uzupełnienie, zwłaszcza jeśli uczysz się gry na fortepianie jako osoba dorosła i nie musisz osiągnąć poziomu, na którym trzeba się przygotować do konkursów lub przesłuchań.

Nawet w tych przypadkach wielu profesjonalnych muzyków dzięki kursom przez Zoom poprawiło się i nauczyło nowego repertuaru. Jeśli jesteś zainteresowany_a, może to pomóc w nauce muzyki o wiele szybciej i skuteczniej niż gdyby mieli Państwo radzić sobie sami.

Nie da się tego wystarczająco podkreślić, zwłaszcza jeśli nie jesteś jeszcze biegły_a w muzyce: Oko profesjonalnego muzyka obserwującego to, co robisz, oceniającego i prowadzącego Cię, jest niezbędnym elementem nauki gry na fortepianie.

Oczywiście, jeżeli masz możliwość uczęszczania do wieczorowej szkoły muzycznej, ten rodzaj nauki będzie jeszcze bardziej efektywny i przydatny, ponieważ bycie otoczonym przez podobnie myślących dorosłych jest wspaniałym źródłem motywacji. Również obserwowanie innych uczniów przy fortepianie zapewnia dodatkowe zanurzenie w procesie uczenia się.

Poza tym wiele prestiżowych konserwatoriów oferuje kursy, na których nieprofesjonalni muzycy mogą doskonalić swoje umiejętności i uczyć się wszystkiego, od teorii, przez kompozycję, po prowadzenie chóru.

Dlaczego warto wybrać właśnie fortepian?

Chociaż większość instrumentów muzycznych jest piękna i wydaje wspaniałe dźwięki, to fortepian – ze względu na wszechstronność, uniwersalność i łatwość użycia – pozostaje na szczycie. Rzeczywiście, fortepian jest jedynym instrumentem, na którym można grać zarówno poziomo (melodia), jak i pionowo (harmonia). Dzieje się tak dlatego, że obie ręce grają w tym samym czasie na tej samej 88-klawiszowej klawiaturze.

learn adult piano

Skrzypce, flet, obój, wiolonczela – wszystkie one grają właściwie jedną linię muzyczną, wymagającą akompaniamentu fortepianu, aby osiągnąć przyjemną harmonię.

I odwrotnie, jeżeli umieją Państwo grać na pianinie, wystarczy mieć je w pobliżu. Siadają Państwo i gra muzyka! Możesz sam_a sobie akompaniować śpiewając lub towarzyszyć innym śpiewakom; skrzypkowie, wiolonczeliści czy fleciści będą ustawiać się w kolejce, aby poprosić Cię o pomoc. Jak wszyscy wiemy, pianista zawsze przyciąga uwagę i staje się centrum wszystkich imprez. Myślę, że rozumiesz, o co chodzi: jeśli chodzi o instrumenty muzyczne, fortepian jest podstawowym instrumentem rozrywki i zabawy. Jest tak już od ponad 400 lat.

Dotarliśmy do końca tego artykułu. Mam nadzieję, że było to pomocne i zachęcające do nauki gry. Granie na pianinie to bardzo satysfakcjonująca, kojąca, korzystna rzecz i wielka przysługa, którą wyświadczasz sobie jako dorosły. Proszę się tym cieszyć, dobrze bawić i uważać czas spędzony przy fortepianie za swoją przystań. Później sobie za to podziękujesz.

Proszę, zostaw komentarz i podziel się swoimi doświadczeniami z nauki gry na fortepianie w dorosłym życiu. Chętnie poznam Twoją opinię i dowiem się, czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Życzę udanej gry!

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.