Select Page

Co zrobić, aby fortepian brzmiał cicho? (Silent System)

Ciche pianina cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób mówi, że lubi grać na fortepianie akustycznym, ale mimo to wybiera pianino cyfrowe. Głównym powodem jest możliwość podłączenia słuchawek.

silent piano system

Dzisiaj porozmawiamy o wszystkim, co ma związek z pianinami z redukcją szumów, co motywuje ich użytkowników i jakie ulepszenia mogą wnieść do gry. Opowiem również o postępie technologicznym w tej dziedzinie i niektórych bardziej cenowo przystępnych produktach.

Dlaczego warto grać na pianinie po cichu?

Jest wiele powodów, dla których ludzie preferują ciche pianina, ale nie jest tajemnicą, że nic nie przewyższy autentycznego pianina akustycznego.

Chociaż technika cyfrowa znacznie się rozwinęła i istnieją godne uwagi instrumenty elektroniczne, szkoda zastępować prawdziwy akustyczny młoteczek, uderzający w prawdziwą strunę, jak w przypadku pianina lub fortepianu, plastikowym lub hybrydowym mechanizmem. Przez to traci się część satysfakcji, którą można czerpać z gry.

Silent System oferuje użytkownikowi sposób na zachowanie prawdziwej akustyki przy jednoczesnym spokoju ducha, że nie będzie się przeszkadzało sąsiadom. Zapewnia to zarówno spokój otoczenia, jak i całkowite zanurzenie się w muzyce, pomimo ewentualnej obecności innych osób. Jest to szczególnie korzystne dla tych, którzy mieszkają w mieszkaniach lub domach szeregowych, a mimo to chcą mieć możliwość ćwiczenia o każdej porze dnia.

Co oznacza “Silent System”?

.
SIlent system to zazwyczaj element dodawany do pianina, jeśli nie jest już w nie wbudowane. Na przykład, na rynku są dostępna Yamaha B2, lub Yamaha B2 SC2. Są to te same fortepiany, ale SC2 ma silent system Yamahy i umożliwia odtwarzanie i nagrywanie przez słuchawki.

Silent System (Cichy System) ma zazwyczaj postać małego pudełka lub dźwigni na spodzie lub boku fortepianu. Ma on podstawowy interfejs, gniazdo słuchawkowe i funkcje elektroniczne, takie jak wejście USB.

Silent System piano

Mało znanym sekretem przemysłu fortepianowego jest to, że prawie wszystkie pianina, które są już zbudowane i w dobrym stanie technicznym, można wyposażyć w systemy wyciszające. Oznacza to, że nie trzeba wymieniać swojego dotychczasowego instrumentu, jeśli się nie chce. Silent Systems są dostępne w różnych cenach, ale cena instalacji zaczyna się zwykle od 5,5 tysiąca złotych.

Jak działają ciche pianina?

W przeciwieństwie do pianin hybrydowych, które “naśladują” pianina akustyczne, ciche pianina zapobiegają uderzaniu młotków w struny dzięki zastosowaniu obręczy. Wykorzystują one różne czujniki dotykowe, aby poznać i odtworzyć intensywność, z jaką klawisz jest naciskany, a następnie dane te są przesyłane do systemu, który przekłada je na dźwięk cyfrowy, wcześniej wybrany przez użytkownika.

Ma to różne zalety, ponieważ oprócz możliwości podłączenia słuchawek, można również zmienić “ton” swojego fortepianu.

C.Bechstein Vario

Na przykład w systemie C.Bechstein Vario jedną z opcji demo jest C.Bechstein D282, który zamienia każdy instrument, na którym został zamontowany, w fortepian koncertowy!

Jakie są rodzaje cichych systemów?

.
Jak wcześniej wspomniałem, świat silent systemów stale się rozwija i coraz więcej producentów produkuje je w swojej ofercie akustycznej. To tylko kilka przykładów:

 • Yamaha SH
 • Yamaha SG
 • Yamaha Transacoustic
 • Yamaha Disklavier
 • Kawai ATX
 • Kawai Aures
 • Bechstein Vario
 • PianoDisc Prodigy/Prorecord
 • PianoDisc QuietTime/Entertainment/Interactive
 • Steinway Spirio
 • Adsilent
 • Kioshi

Każdy z tych systemów działa w nieco inny sposób i jest inaczej wyceniony, ale większość z nich wykorzystuje do pracy te same narzędzia.

W istocie polega to na wyjęciu klawiszy z fortepianu i zainstalowaniu pod klawiaturą szyny z czujnikami. W większości systemów, szynę opuszcza się przez naciśnięcie przycisku lub pociągnięcie poziomicy. Jest to mechanizm, który zatrzymuje akustyczny dźwięk fortepianu poprzez wychwytywanie młotków, zanim uderzą w struny. Następnie wykorzystują naturalny luz fortepianu, mechaniczną cechę fortepianu akustycznego, do przekazywania informacji. Zapobiega ona zakleszczaniu się młoteczka o strunę, na którą naciska się klawisz, aby określić szybkość i czułość, z jaką gra się na fortepianie.

Potencjał silent systems

Silent Systems są nowością na rynku fortepianów, a ich potencjał wydaje się nieograniczony. W przeciwieństwie do pianin cyfrowych, jedną z głównych atrakcji pianin akustycznych jest to, że zachowują one swoją wartość znacznie lepiej niż pianina cyfrowe.

Można by zapytać: co się dzieje, gdy innowacyjny cichy system jest oferowany do sprzedaży? Czy obniża wartość starszych systemów?

Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje, ponieważ silent systems działają na kilka różnych sposobów. Niektóre z nich są dostarczane wraz z fortepianem, więc gdy na rynku pojawia się nowa technologia, stają się przestarzałe. Ale coraz częściej stosuje się silent systems oparte na aplikacjach, które pozwalają użytkownikom sterować systemem z ich urządzenia. Tak więc, gdy pojawia się nowa wersja systemu, zamiast zmieniać system na fortepianie, po prostu aktualizuje się oprogramowanie!

Jeśli chodzi o inne możliwości cichych systemów, to nawet najbardziej podstawowe systemy przekształcają ruch klawiszy fortepianu na MIDI, aby można go było przesłać do komputera. Dzięki najbardziej zaawansowanym systemom można na przykład podziwiać występ światowej sławy wykonawcy, który odbywa się na arenie międzynarodowej. Zostanie on odtworzony na Twoim pianinie i usłyszysz każdy ruch klawisza i dźwięk dokładnie tak, jak jest wykonywany przez Twojego ulubionego pianistę.

Dotarliśmy do końca tego artykułu. Mam nadzieję, że ten przewodnik po silent systems pomógł Ci zrozumieć ich nieograniczony potencjał!

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.