Select Page

10 Najsmutniejszych i Najpiękniejszuch Utworów Fortepianowych

Myślę, że wszyscy zgodzimy się, że smutne piosenki grane na pianinie tak naprawdę nas uszczęśliwiają! Melancholijne melodie grane na fortepianie wywołują tak intensywne uczucia, że trudno się powstrzymać, żeby ich nie zagrać, jeśli jest się pianistą.

Sad Piano Music

River Flows In You – Yiruma

Bez wątpienia, River Flows in You to współczesna muzyka fortepianowa, która wzbudza największe zainteresowanie. Jeśli jesteś pianistą i jeszcze tego nie odkryłeś_aś,  teraz jest najwyższy czas.

Co więcej, myślę, że nietrudno zrozumieć, dlaczego River Flows in You jest tak popularną melodią. Chociaż ta melodia i faktura są proste, jest ona tak silna i poruszająca, że nigdy nie spotkałem nikogo, kto byłby nią nieporuszony.

Ta piosenka ma dwa główne motywy, które powtarzają się przez cały czas, więc wystarczy się ich nauczyć, a będziesz w stanie doprowadzić tłum do łez!

Song From A Secret Garden – Secret Garden

Song From A Secret Garden jest jednym z najbardziej melancholijnych utworów fortepianowych, jakie kiedykolwiek skomponowano. Chociaż oryginał został napisany na fortepian i skrzypce, bardzo znana jest również jego aranżacja na fortepian solo.

Song From a Secret Garden to utwór instrumentalny z pierwszego albumu Secret Garden, Songs From a Secret Garden. Album odniósł międzynarodowy sukces. To niewiarygodne i naprawdę niespotykane, aby muzyka klasyczna spotkała się z takim uznaniem i docenieniem.

Pozostałe utwory na płycie są również dość melancholijne i emocjonalne, więc jeśli spodoba Ci się ta piosenka, możesz również sprawdzić te pozostałe.

Nuvole Bianche – Ludovico Einaudi

W gruncie rzeczy szczególnie trudno jest wybrać jedną spośród piosenek Ludovico Einaudi, ponieważ wszystkie są bardzo wzruszające. Jednak Nuvole Bianche to bardzo popularny i łatwy utwór, jeden z moich ulubionych autorstwa Einaudiego. Myślę, że Tobie też się spodoba!

Zaczyna się od prostego 4-akordowego wstępu, który jest dwukrotnie powtórzony. Następnie pojawia się temat główny, który jest powtarzany aż do końca. W tym utworze nie ma żadnej trudnej części, poza tym, że trwa 6 minut. Nawiasem mówiąc, może to być dobre ćwiczenie na zapamiętywanie, jeśli nigdy wcześniej nie grałeś_aś długich melodii.

Motyw z Listy Schindlera – John Williams

Motyw z Listy Schindlera jest ścieżką dźwiękową do nagrodzonego Oscarem filmu Lista Schindlera, a jego soundtrack jest jednym z najbardziej melancholijnych utworów wszech czasów. Chociaż pierwotnie skomponowany na fortepian i skrzypce, jego aranżacja na fortepian solo jest równie piękna jak oryginał.

Ten utwór jest dość łatwy do zagrania. Jego powolne tempo pozwala we własnym tempie wykonywać przejścia akordów w lewej ręce.

Kiss The Rain – Yiruma

Kiss The Rain to kolejny melancholijny utwór fortepianowy południowokoreańsko-brytyjskiego kompozytora Yiruma. Ten utwór jest równie popularny jak River Flows in You, jednak uważam go za jeszcze bardziej smutny.

Jest bardzo prosty do zagrania, ponieważ ma wolne tempo. Akompaniament dla lewej ręki jest łatwy, bo nie trzeba grać żadnych akordów, tylko pojedyncze nuty. Ponadto, gdy nauczysz się początku melodii, do końca utworu nie pojawia się nic nowego, co oznacza, że można go bardzo szybko opanować.

Gymnopedic No. 1. – Erik Satie

Niektórzy twierdzą, że Gymnopédie No. 1. nie jest aż takim smutnym utworem. Większość natomiast uważa, że jest to niezwykle melancholijny i chwytający za serce.

Oceń więc sam_a, czy ten utwór należy bo smutnych czy wesołych. Osobiście znam ten utwór od lat i uważam, że powinien znaleźć się na tej liście.

Jest to utwór osiągalny dla początkujących, chociaż jest jeden fragment, który może stanowić wyzwanie. Mianowicie duże skoki w lewej ręce.

Gorąco polecam naukę Gymnopédie No. 1. jeśli chcesz poprawić swoją technikę i siłę lewej ręki. Melodia w prawej ręce jest dość prosta, co oznacza, że będziesz mógł_mogła skupić się na dużych skokach i przejściach akordów lewą ręką.

Chora lalka – Czajkowski

Jak sama nazwa wskazuje, Chora Lalka, ten utwór na fortepian solo jest bardzo smutny. Bardzo melancholijny, ale też niewiarygodnie prosty do zagrania.

Podobnie jak w przypadku Gymnopédie No. 1, ćwiczenie Chorej Lalki pomaga zwiększyć sprawność lewej ręki. Przez większą część utworu lewa ręka gra całą melodię, podczas gdy prawa ręka ma do naciśnięcia tylko jeden klawisz, na końcu każdego taktu.

Ten utwór jest naprawdę łatwy, ponieważ przez cały czas powtarza się ten sam temat, w bardzo wolnym tempie. Jest to również jeden z najkrótszych utworów na tej liście. Nauczenie się i opanowanie go nie powinno zająć więcej niż godzinę.

The Crisis – Ennio Morricone

The Crisis jest prawdopodobnie najmniej znanym utworem na tej liście, ale chciałem go Państwu przedstawić ze względu na jego wyjątkowość. Jest to właściwie ścieżka dźwiękowa do 1900: Człowiek Legenda, niezwykłego filmu o sierocie, która całe życie spędza na statku wycieczkowym, grając na fortepianie. Gorąco polecam ten film, jeśli jeszcze go nie widziałeś_aś.

W całym utworze występuje dysonans spowodowany użyciem sekundy małej, i to właśnie czyni go wyjątkowym. The Crisis jest doskonałym dowodem na to, że dysharmonia może czasami wywoływać emocje, być poruszająca, piękna i intensywna, nie będąc przy tym nieprzyjemna.

Ten utwór ma tylko jeden prosty temat, a mianowicie melodie wznoszącą się i opadającą w każdym takcie. Pomimo swojej unikalnej i eksperymentalnej natury, The Crisis jest bardzo łatwy do grania. Ponadto, jest to dobre ćwiczenie na używanie pedałów, ponieważ po zagraniu tych słynnych dysonansowych nut trzeba będzie w odpowiednim momencie nacisnąć pedał.

Butterfly Waltz – Brian Crain

Zakochałam się w tej piosence od pierwszego przesłuchania. Jeśli spodoba Ci się ta piosenka, Brian Crain ma w zanadrzu jeszcze wiele innych smutnych melodii, które można łatwo zapamiętać.

Butterfly Waltz jest prawdopodobnie najprostszym utworem na tej liście. Nawet jeśli jesteś początkującym, opanowanie go nie zajmie więcej niż godzinę.

Valse – Evgeny Grinko

Słuchając tego pięknego utworu na fortepian, można silnie odczuć emanującą z niego melancholię, nawet bez obejrzenia teledysku, który doprowadza do płaczu. Jest to niesamowity utwór, a przy tym dość łatwy do wykonania.

Nauka tego utworu nie powinna sprawiać trudności, ale na końcu jest część, która wymaga gry w oktawach. Jeśli jesteś zupełnie początkujący, to będzie to fragment, z którym możesz mieć problemy. Jeśli jesteś gotowy_a  do grania w oktawach, zawsze można zagrać wersję uproszczoną, bez naciskania oktaw.

Zakończenie

Proszę bardzo, oto moja lista 10 najsmutniejszych i najpiękniejszych utworów fortepianowych! Starałem się wybrać najbardziej efektowne, lubiane i najłatwiejsze do zagrania melodie, tak aby każdy początkujący mógł je zagrać.

Co o tym sądzisz? Która z tych piosenek jest najbardziej melancholijna lub najpiękniejsza?

Proszę powiedz mi w komentarzu!

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.