Select Page

19 Najsłynniejszych Utworów na Fortepian

Bez względu na to, czy jest jesteś artystą, pianistą, czy po prostu miłośnikiem muzyki, wiesz, że utwory fortepianowe potrafią poruszyć duszę. Muzyka fortepianowa tworzy głębokie połączenie między muzyką a słuchaczem. Każda mała nuta przemawia bezpośrednio do słuchaczy.

Na szczęście nie brakuje wyboru, jeśli chodzi o niezwykłą muzykę fortepianową. Fortepian jest jednym z najwspanialszych i najbardziej wszechstronnych instrumentów, jaki istnieje i od wieków tworzy niesamowitą sztukę.

Jakie są więc najlepsze piosenki fortepianowe, jakie kiedykolwiek napisano? Dziś przedstawiamy nasz wybór.

1) Sonata Księżycowa – Ludwig Van Beethoven

Wspaniałe dzieło solowe Ludwiga van Beethovena, Sonata Księżycowa, jest najsłynniejszym z jego dzieł i jest podziwiane za tajemniczą część pierwszą pełną łagodnych arpeggiów.

Kompozytor Hector Berlioz określił ten utwór jako “lament”. Utwór składa się z marzycielskiej części pierwszej, żywszej części drugiej i burzliwej ostatniej części.

Ogólnie rzecz biorąc, Sonata Księżycowa jest rozkoszą dla ucha, i jest nią od wieków.

2) Kanon D-dur – Johann Pachelbel

Kanon to utwór muzyczny charakteryzujący się wykorzystaniem podobnych, niezależnych głosów, które powtarzają daną melodię z opóźnieniem.

Z technicznego punktu widzenia jest to “kanon z akompaniamentem”, ponieważ zawiera inne melodie, które tworzą bogatą fakturę muzyczną, nawet gdy jest grany solo na fortepianie.

Kanon Johanna Pachelbela stał się popularny w drugiej połowie XVII wieku, ale stracił na popularności, dopóki nie został ponownie odkryty w latach 60-tych XX wieku.

Unikalna ośmiotaktowa progresja została wykonana w wielu formach przez wielu współczesnych artystów rockowych i popowych. Jednak jej pierwotna forma stała się najbardziej znaną piosenką, używaną przede wszystkim na weselach i występującą w wielu popularnych filmach.

3) Dla Elizy – Ludwig Van Beethoven

Dla Elizy Ludwiga van Beethovena to jeden z najsłynniejszych utworów fortepianowych, znany z krótkiej, lekkiej kompozycji i przyjemnej, lirycznej melodii.

Stał się on również standardowym utworem dla początkujących, którzy chcą poznać muzykę klasyczną.

Ludwig Nohl, badacz Beethovena, odkrył ten utwór. Została opublikowana dopiero w 1867 r., 40 lat po śmierci Beethovena.

Nohl znalazł dedykację “Dla Elizy” na oryginalne, który w międzyczasie zaginął. Pojawiły się więc spekulacje na temat tożsamości tej tajemniczej Elizy. Niektórzy twierdzili, że była to dawna miłość, inni zaś utrzymywali, że był to sopran, któremu utwór został zadedykowany.

4) Koncert fortepianowy – Klara Schumann

Klara Wieck zaczęła komponować Koncert fortepianowy a-moll w wieku trzynastu lat. Sama zaaranżowała utwór z pomocą swojego przyszłego męża, Roberta Schumanna. Ukończyła go trzy lata później.

Ten utwór muzyczny jest świadectwem jej niewiarygodnej wyobraźni i talentu muzycznego.

5) Rondo Alla Turca – Wolfgang Amadeusz Mozart

Rondo Alla Turca, znane również jako “Marsz Turecki”, jest trzecią częścią Sonaty fortepianowej nr 11 Mozarta.

Wciąż jednak słyszy się go bez pozostałych części i uważa za jeden z najsłynniejszych utworów fortepianowych Mozarta.

Ten utwór jest dowcipny, szybki i zabawny i jest powszechnie znany jako utwór świąteczny.

6) Clair de Lune – Claude Debussy

Jest to trzeci segment czteroczęściowej kompozycji fortepianowej Claude’a Debussy’ego.

Jest to jedna z najwcześniejszych kompozycji kompozytora, ale jest najłatwiej rozpoznawalnym utworem wśród jego dzieł. Ta prostota utworu nie powinna Cię zmylić, ponieważ Debussy potrzebował 15 długich lat, aby stworzyć ten trzeci segment.

7) Walc minutowy – Fryderyk Chopin

Walc minutowy, znany również jako Walc małego psa lub Walc szczeniąt, został zadedykowany przez Fryderyka Chopina hrabinie Delfinie Potockiej. Jest to żywy i wesoły utwór.

Ten utwór przywołuje obrazy psa goniącego swój ogon w nieskończoność. Jest to jeden z najbardziej znanych utworów fortepianowych Chopina.

8) II koncert fortepianowy c-moll – Siergiej Rachmaninow

Siergiej Rachmaninow jest jednym z najlepszych pianistów wszech czasów. Na początku XX wieku skomponował II koncert fortepianowy c-moll. Ten utwór uczynił go wybitnym kompozytorem, ponieważ jest trudny do zagrania, ale piękny i pełen emocji.

9) Trio fortepianowe – Rebecca Clarke

Rebecca Clarke była brytyjską kompozytorką XX wieku. Kształciła się w Londynie, zanim do końca życia zamieszkała w Ameryce.

Jest znana ze swojej porywającej, mocnej i eksperymentalnej muzyki. Jej utwór Trio fortepianowe jest niezwykle piękny i uderzająco oryginalny.

Jej twórczość odzwierciedla niektóre z nowoczesnych wpływów tamtych czasów, w tym Blocha, Ravela i Debussy’ego. Sugeruje się nawet, że muzyka ta odzwierciedla pierwszą wojnę światową, z jej gwałtownymi zniszczeniami i odnowioną nadzieją.

10) Maple Leaf Rag – Scott Joplin

Jednym z najbardziej znanych klasycznych utworów fortepianowych jest Maple Leaf Rag, jeden z wczesnych utworów Scotta Joplina.

Jest to jedna z pierwszych kompozycji muzyki ragtime na fortepian. Mimo że jest uważana za prekursora muzyki jazzowej, nadal należy do kategorii “muzyka klasyczna”.

Maple Leaf Rag, w As-dur, jest właściwie najbardziej znanym utworem ragtime. Jest starannie skonstruowany przez Joplin i trudny do zagrania.

Aby z powodzeniem zagrać ten utwór, potrzebna jest doskonała koordynacja lewej ręki. Ten utwór zapewnił Joplinowi stały dochód do końca życia.

11) Marzenie miłosne nr 3 – Franz Liszt

Liebestraum, znane również jako “Marzenia miłosne”, to zbiór trzech utworów na fortepian solowy autorstwa Franciszka Liszta.

Każda z części jest połączona szybką kadencją, która wymaga wysokiego poziomu umiejętności technicznych. Ten magiczny utwór jest oparty na wierszu Ferdinanda Freiligratha – Liszt skomponował do niego muzykę.

12) Jezioro łabędzie – Piotr Czajkowski

Piotr Czajkowski jest słynnym rosyjskim kompozytorem znanym z wielkich dzieł operowych i “zmysłowego bogactwa”.

Jego kompozycja, Jezioro Łabędzie, jest jednym z najpopularniejszych baletów wszech czasów, mimo że początkowo nie zdobyło popularności.

Balet opowiada historię księżniczki, która zostaje przemieniona w łabędzia z powodu klątwy złośliwego czarodzieja.

13) Klawesyn dobrze temperowany – Jan Sebastian Bach

Klawesyn dobrze temperowany Jana Sebastiana Bacha był niezwykle nowatorski jak na swoje czasy.

Jest to zbiór 48 preludiów i fug, które zostały wydane w dwóch książkach. Jest to najważniejsze przedsięwzięcie na solową klawiaturę w okresie baroku.

Utorował on nawet drogę innym kompozytorom piszącym muzykę na instrumenty klawiszowe w ciągu następnych stu lat. Termin “dobrze temperowany” odnosi się do zastosowania systemu strojenia, który działa tak samo dobrze we wszystkich tonacjach, co w czasach Bacha było rzadkością.

14) V koncert fortepianowy “Cesarski” – Ludwig Van Beethoven

“Cesarz” jest ostatnim wielkim koncertem fortepianowym Ludwiga van Beethovena i może pretendować do miana najbardziej niesamowitego utworu muzyki fortepianowej, jaki kiedykolwiek napisano. Utwór został zadedykowany mecenasowi i uczniowi Beethovena, arcyksięciu Rudolfowi.

15) Sonata fortepianowa h-moll – Franciszek Liszt

Sonata fortepianowa h-moll Franciszka Liszta to sonata na fortepian solo. Ukończył ten utwór w 1854 roku.

Po jej ukończeniu zagrał ją na prywatnym spotkaniu i odkrył, że inny kompozytor i pianista, Johannes Brahms, był na tym spotkaniu.

Zaczął grać utwór i kiedy doszedł do części, z której był bardzo dumny, zastał Johannesa Brahmsa drzemiącego. Jego dzieło zostało również zaatakowane przez krytyka muzycznego, który oświadczył, że każdy, kto uważa je za piękne, jest nie do uratowania.

Ze względu na jej początkowo negatywny odbiór i trudności techniczne, musiało upłynąć trochę czasu, zanim sonata stała się powszechna w repertuarze koncertowym. Pomimo tego niefortunnego wydarzenia, ta sonata stała się klejnotem w koronie Liszta.

16) Walc nr 2 – Dymitr Szostakowicz

Walc nr 2 należy do najbardziej popularnych utworów fortepianowych i jest najbardziej znanym dziełem Dymitra Szostakowicza.

Ta praca jest wynikiem jego hybrydowego stylu. Łączy w sobie różne wpływy z różnych epok. Ten utwór jest bardzo lekki i romantyczny, co nadaje mu głębi.

17) Sceny dziecięce – Robert Schumann

Kinderszenen Roberta Schumanna, znane również jako Sceny dziecięce, są przyjemnym, a także nieprzyjemnym zbiorem trzynastu utworów muzycznych obejmujących takie tematy jak bajki na dobranoc, nocne strachy, zabawy w ganianego i sen.

W 1840 roku Schumann opisał je jako bardziej melodyjne i radosne niż jego wcześniejsze utwory. Najbardziej znanym utworem jest siódma część tego zbioru. W 1947 r. stała się nawet piosenką otwierającą i zamykającą motyw przewodni hollywoodzkiego filmu Song of Love.

18) A Summer’s Day – Joe Hisaishi

A Summer’s Day Joe Hisaishiego jest opisywany jako lekki utwór pełen słońca. Hisaishi pracował przy prawie wszystkich filmach Hayao Miyazakiego i w swojej karierze wydał ponad 100 filmowych ścieżek dźwiękowych.

Muzyka do filmu Spirited Away to wspaniała dźwiękowa przygoda, której głównym punktem jest otwierający film utwór A Summer’s Day. Mimo że nie jest to film o miłości, doskonale oddaje słodko-gorzką romantyczną historię, choć z mnóstwem zabawnych przygód.

19) Cristofori’s Dream – David Lanz

Na zakończenie tej listy Cristofori’s Dream to siódmy album studyjny Davida Lanza.

Tytuł jest doskonale dobrany, ponieważ ten utwór może przenieść Cię w marzenia. Jego lekka i niesamowita melodia w prawej ręce brzmi jak pozytywka z dzieciństwa, podczas gdy głośniejsze partie utworu przypominają o utraconej miłości.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.