Select Page

13 Najłatwiejszych Utworów na Fortepian dla Początkujących

Jeśli to czytasz, to pewnie zastanawiasz się: czego mogę się nauczyć na pianinie jako początkujący?

To całkowicie zrozumiałe, wszyscy kiedyś zaczynali.

Pewnie chcesz też znaleźć piosenki, które nie tylko są łatwe do zagrania na pianinie, ale też dobrze brzmią. Dzięki temu, gdy będziesz grać przed znajomymi lub rodziną, zrobisz na nich dobre wrażenie.

Easy Piano Songs for Beginners

Sprawdź więc utwory w tym zestawieniu. Dobra wiadomość jest taka, że każdy może nauczyć się ich grać, bez względu na poziom zaawansowania.

Nie ma znaczenia, jak długo grasz. Wszystko, czego potrzebujesz, to średniej jakości pianino (najlepiej 88-klawiszowe).

Zamieściłem tu kilka piosenek pop, piosenek dla dzieci, muzykę klasyczną i kilka tradycyjnych utworów. Do wyboru, do koloru.

Nie musisz potrafić czytać nut, wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z nagraniami, które pokażą ci, które palce należy ułożyć na poszczególnych klawiszach.

Poza tym większość z tych piosenek prawdopodobnie już znasz. A nauka grania takich piosenek jest bardzo przydatna dla początkujących (nawet jeśli jest to piosenki dla dzieci), bo masz już w głowie melodię (więc wiesz, jak to brzmi).

Były Sobie Kurki Trzy

“Były sobie kurki trzy” to klasyk dla początkujących.

Podobnie jak w przypadku Happy Birthday, jeśli masz dzieci (zwłaszcza maluchy), “Były sobie kurku trzy” będzie bardzo mile widziana wśród nich. To kolejna melodia do nauczenia się i zapamiętania, ale niestety nie zabawi grupy dorosłych na następnej imprezie.

Dzwonki Sań (Jingle Bells)

To kolejny przebój dla młodszych dzieci, a nawet dla dorosłych.

Jest to jedna z najłatwiejszych do nauczenia się piosenek fortepianowych ze względu na wszystkie powtarzające się nuty. Jej popularność powinna pozwolić na wykonywanie jej w większości krajów świata.

Mam Tę Moc (Let it Go)

Ostatnia piosenka dla dzieci, więc oczywiście nie mogło zabrakną melodii z Disneya.

Mam Tę Moc, z bajki Kraina Lodu, ma kilka dobrych fragmentów i jest dość łatwe do zagrania. Tylko nie rób nic głupiego jak Olaf!

Heart and Soul

Przejdźmy teraz do piosenek dla dorosłych.

Heart and Soul Hoagy’ego Carmichaela to klasyk, który bardzo dobrze sprawdza się w duo fortepianowym (dwóch pianistów grajązych razem).

Wygląda i brzmi wyjątkowo trudno, ale przy odrobinie wytrwałości każdy początkujący może się tego nauczyć.

Jest to też świetny utwór na imprezę, jeśli masz kogoś, z kim możesz go wykonać razem.

What a Wonderful World

Kolejny kultowy utwór – każdy początkujący pianista powinien wiedzieć, jak zagrać na pianinie klasyk Louisa Armstronga What a Wonderful World. To jest po prostu piękne.

Hallelujah

Leonard Cohen był jednym z najlepszych kompozytorów ostatnich czasów.

Jedną z jego najpiękniejszych piosenek jest Hallelujah. Istnieje wiele wersji tej piosenki, z których najbardziej znana jest wersja Jeffa Buckleya, który ją spopularyzował.

Let it Be

W tej części nie mogło zabraknąć Beatlesów.

Let it Be to klasyk pochodzący z ostatniego albumu Beatlesów napisany przez Paula McCartney’a. Jest zaskakująco prosty, choć intro wymaga nieco więcej ćwiczenia.

Blinding Lights

Blinding Lights, piosenka kanadyjskiego piosenkarza The Weeknd, brzmi jak popowy utwór prosto z lat 80-tych. Ma tylko cztery akordy, co czyni ją doskonałą piosenką do rozpoczęcia nauki gry na fortepianie.

Havana

Co powiesz na muzykę latynoską? Havana Camili Cabello i Young Thuga była wielkim hitem kilka lat temu. Dzięki temu wszyscy rozpoznają jej charakterystyczny rytm.

Jest to wspaniała piosenka dla początkujących, palcowanie lewej ręki powtarza się. Idealna, gdy siedzisz przy basenie i popijasz piña coladę.

Dla Elizy

A teraz 3 klasyczne utwory na fortepian dla początkujących.

Zacznijmy od jednego z najsłynniejszych klasycznych utworów fortepianowych wszech czasów: Dla Elizy Ludwika Beethovena. Została skomponowana ponad 200 lat temu i zadedykowana pewnej Elizie

Nigdy nie dowiemy się, kim ona była, ale z pewnością jest to piękny utwór.

Jezioro Łabędzie

Pozostając przy muzyce klasycznej, oto temat z Jeziora Łabędziego Czajkowskiego. Wolne tempo sprawia, że jest dość łatwy do nauczenia się, a przez większość czasu jest grany prawą ręką (lewa ręka nie ma wiele do zrobienia, tylko kilka nut do zagrania).

Preludium C-dur

W końcu trzeba było wymienić Preludium C-dur Bacha.

Nieco trudniejsza niż poprzednie utwory, ta melodia jest rozłożona na obie ręce, co zwiększa poziom trudności. Dłonie będą musiały sporo wędrować po klawiaturze, to pewne.

Kilka wskazówek, jak zacząć

Czytanie nut

To jest coś, co wszyscy muzycy, także pianiści, powinni umieć robić. Jest to niezbędne, jeśli chcesz grać z innymi muzykami w zespole, napisać piosenkę lub umieć zagrać cokolwiek, czytając nuty.

Nauka czytania nut nie jest trudna. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej będzie ci to przychodziło.

W sieci jest mnóstwo materiałów, które pomogą ci nauczyć się czytać nuty. Jeśli naprawdę chcesz grać na pianinie, musisz przejść całą drogę, by się tego nauczyć.

Granie ze słuchu

Równie ważne jest, by umieć grać ze słuchu, czyli umieć zagrać piosenkę po prostu ją słysząc. Granie ze słuchu nie zawsze jest łatwe, ponieważ musisz umiejętnie interpretować grane akordy, tak by twoja wersja piosenki była rozpoznawalna dla wszystkich.

Przez lata mówiło się, że trzeba urodzić się z słuchem absolutnym, żeby umieć grać ze słuchu, ale to nieprawda. Każdy może nauczyć się grać ze słuchu przy odpowiednim wysiłku i zaangażowaniu.

Co robić, jeśli masz problemy ze słuchem

Niestety, wiele osób nie potrafi rozróżniać dźwięków. Jednak to, że w tej chwili nie jesteś w stanie ich rozpoznawać, nie oznacza, że musisz porzucić swoje marzenie o zostaniu muzykiem. Możesz się tego nauczyć.

Po pierwsze, zbadaj się, by dowiedzieć się, czy masz ubytek słuchu i jeśli tak, to w jakim stopniu. Ten test został stworzony przez profesjonalnych muzyków-pedagogów z wieloletnim doświadczeniem w przemyśle muzycznym, w oparciu o badania naukowe nad głuchotą tonalną.

W Internecie jest wiele materiałów, które pomogą ci w rozróżnianiu i rozpoznawaniu dźwięków. I nie zapominaj, że jest jeszcze jedna rzecz, która może pomóc ci stać się świetnym muzykiem, nawet jeśli masz problemy z rozróżnianiem dźwięków, a jest nią “pamięć”.

Granie z pamięci, jeśli się nad tym zastanowić, to sposób na udawanie, dopóki nie nauczysz się grać ze słuchu. To jest to, co możesz zrobić, gdy wszystko inne zawiedzie, ale musisz cały czas pracować nad rozpoznawaniem dźwięków podczas grania z pamięci.

Gamy

Jedną z rzeczy, która łączy wszystkich wielkich pianistów, jest regularne ćwiczenie gam. Możemy uznać gamy za najważniejsze ćwiczenia palców, które dotyczy każdego pianisty:

  • Przyzwyczajają twoje palce do repetycji
  • Uczysz się koordynować swoje ręce
  • Dobrze wyćwiczone palce mogą poruszać się szybciej
  • Pomogą ci rozpoznawać tonację
  • Rozciągają twoje palce, dzięki czemu szybciej przechodzisz z jednej nuty do drugiej
  • Gamy zachęcają cię do używania właściwego palcowania podczas gry

Oto prosta gama, która pozwoli ci zacząć: połóż lewy mały palec na C, a prawy kciuk na C oktawę wyżej. Po jednoczesnym uderzeniu nuty C, użyj kolejnych palców obu rąk, by uderzać kolejne nuty w ten sam sposób, i kontynuuj, aż lewy kciuk uderzy w nutę G, a prawy mały palec w nutę G w następnej oktawie, potem zrób to samo w drugą stronę…

Kiedy już opanujesz kilka pierwszych utworów, nauka innych stanie się łatwa. Pamiętaj, by ćwiczyć gamy co najmniej godzinę dziennie i nie poprzestawaj na tym. Zacznij budować swój własny styl, dodając własne nuty i akordy do piosenek, których się uczysz. Nie bój się próbować różnych rzeczy, to nie zaszkodzi. Poza tym nigdy nie dowiesz się, jak to może brzmieć, dopóki nie spróbujesz. A jeśli brzmi dobrze, to graj!

Zakończenie

Mam nadzieję, że spodobała ci się ta lista utworów fortepianowych dla początkujących. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest zwolennikiem popu czy klasyki.

Trzeba pamiętać, że wszyscy pianiści gdzieś zaczynali. Każdy był kiedyś początkującym.

Ćwicz codziennie i wytrwale. Zacznij powoli i zwiększaj tempo, gdy nabierzesz pewności siebie.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.