Select Page

10 Łatwych Utworów Gitarowych dla Początkujących

Nauka kilku ulubionych piosenek może być doskonałym sposobem na rozpoczęcie nauki gry na gitarze. Daje to nietylko znajomą melodię do nauki, ale to również niezła zabawa grać popularną piosenkę, gdy jest się z przyjaciółmi lub rodziną.

Chwyć więc swoją gitarę akustyczną lub elektryczną i spróbuj zagrać jedną z tych 10 łatwych melodii, które każdy początkujący może opanować przy odrobinie praktyki. Każdy znajdzie coś dla siebie, od Billie Eilish po Hendrixa!

Top 20 Easy Guitar Tunes for Beginners

1. Oasis: Wonderwall

Wonderwall to jedna z najbardziej znanych piosenek z albumu Oasis “(What’s the Story) Morning Glory?” z 1996 roku.

Odniosła ogromny światowym sukcesem i dała początek nowej erze brytyjskiego rocka.

2. The Animals: It’s My Life

It’s My Life zostało napisane przez songwriterów z Brill Building – Rogera Atkinsa i Carla D’Errico i pierwotnie wykonywane przez angielski zespół The Animals w 1965 roku.

Opowiadając o indywidualności, należy do grupy piosenek Beatlesów, Boba Dylana i innych zespołów tamtego okresu, które pokazały, że rock może odgrywać rolę w społecznym proteście.

3. Leonard Cohen: Hallelujah

Płodny autor piosenek, poeta i powieści, Leonard Cohen był jednym z najpopularniejszych piosenkarzy i tekściarzy z końca lat 60-tych. Najlepiej pamiętany jest z bardzo słynnego Hallelujah, które zostało również wykonane między innymi przez Jeffa Buckleya.

4. Lukas Graham: 7 Years

Duński zespół popowy Lukas Graham powstał w 2011 roku i szybko odniósł komercyjny sukces. Przebili się do głównego nurtu amerykańskiej popkultury dzięki 7 Years, ich hitowi z 2015 roku, który zdobył szczyty list przebojów na całym świecie i zdobył trzy nominacje do nagrody Grammy (Nagranie Roku, Piosenka Roku i Najlepszy Występ Popowego Duo/Zespołu).

5. Billie Eilish: Ocean Eyes

Pierwotnie wydane na Soundcloudzie w 2015 roku, Ocean Eyes było pierwszą piosenką Billie Eilish. Przebój, napisany przez jej brata Finneasa O’Connella, zapoczątkował jej karierę, której zwieńczeniem był występ na Grammy kilka lat później w wieku 18 lat.

6. The Bobby Fuller Four: I Fought the Law

Napisana przez Sonny’ego Curtisa z zespołu Crickets, I Fought the Law jest jedną z największych piosenek buntowników wszech czasów. Mimo że bohater ostatecznie przegrywa z władzą.

Zespół The Clash nagrał nawet własną wersję tej piosenki. Wersja Bobby’ego Fullera znalazła się na #175 miejscu listy Rolling Stone z 2004 roku, zawierającej 500 najlepszych piosenek wszech czasów.

7. Carrie Underwood: Blown Away

Niektórzy nazywają Carrie Underwood nową królową muzyki country i jeśli jej podejście do klasyki country jest jakimkolwiek wyznacznikiem, mogą mieć rację. Blown Away było jej 13. numerem 1 na liście Billboard Country Airplay, a także osiągnęło 20-tą pozycję na Hot 100. Z tylko jedną progresją akordową do opanowania, bez problemu zagrasz ten nagrodzony Grammy utwór.

8. The Rolling Stones: Honky Tonk Women

Miksując hard rock i country, klasyk Rolling Stonesów “Honky Tonk Women” osiągnął numer jeden na brytyjskich i amerykańskich listach przebojów. Został napisany przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Ta piosenka wykorzystuje akord G-dur przez cały czas, a początkowego riffu, zwrotki i refrenu nauczysz się z łatwością.

9. Jimi Hendrix: Purple Haze

Purple Haze to piosenka napisana przez Jimiego Hendrixa i wydana jako drugi singel przez Jimi Hendrix Experience 17 marca 1967 roku. UTen utwór przedstawił wielu osobom charakterystyczne dla Hendrixa psychedeliczne rockowe brzmienie.

10. Dinosaur Jr: Feel The Pain

Zainspirowany przez Black Sabbath i ich klasyczne rockowe odpowiedniki, J Mascis ze swoim zespołem Dinosaur Jr. stworzył unikalną mieszankę punku, rocka i alternatywnego indie.

Bonus: 7 dodatkowych utworów łatwych do zagrania

11. Brad Paisley: He Didn’t Have to Be

Mistrz prezenterów Brad Paisley pomógł zdefiniować nowoczesne brzmienie country, a ten łatwy do nauczenia się hit jest tego dowodem. Ta łatwa do wykonania piosenka, która była jego pierwszym hitem numer jeden, pomoże Ci doskonalić technikę gry na strunach.

12. Joni Mitchell: Big Yellow Taxi

Big Yellow Taxi zostało napisane i wydane przez Joni Mitchell w 1970 roku, jako część jej albumu Ladies of the Canyon, który zyskał uznanie. W wywiadzie wyjaśniła reporterowi, że napisała ten utwór na Hawajach, patrząc przez okno i widząc piękne góry, a następnie spoglądając w dół i widząc ogromny wybrukowany parking.

13. Buddy Holly: Not Fade Away

Nagranie Buddy’ego Holly’ego z 1957 roku “That’ll Be the Day” z jego zespołem, the Crickets, było wielkim hitem i zostało włączone do Galerii Sław Grammy w 1998 roku. Przystępna melodia skupiona wokół trzech głównych akordów E-dur, A-dur i D-dur pomoże Ci opanować efektowne arpeggia i rozwinąć technikę gry na strunach.

14. The National: I Need My Girl

Cztery dominujące akordy zachodniego pop rocka (a-moll, C-dur, F-dur i G-dur) znajdują się w tym przeboju z 2013 roku I Need My Girl zespołu The National. Jest idealny dla początkującego, ponieważ można przy tej piosence również rozpocząć pracę z kapodasterem lub akordami barowymi.

15. Grace VanderWaal: Glina

Ta metaforyczna melodia o zastraszaniu pojawia się na debiutanckim albumie Grace VanderWaal, Perfectly Imperfect. Ta płynąca z głebi serca ballada zawiera cztery łatwe akordy: G-dur, e-moll, D-dur i C-dur.

16. Delta Spirit: California

California była w zasadzie przełomowym singlem Delta Spirit, ponieważ ten utwór z 2012 roku zapewnił zespołowi jedne z pierwszych występów w radiu. Jego poszarpany pop ma w sobie nutę roots-rocka (mieszanka folku, bluesa i country) i jest napędzany przez fajne arpeggio.

17. Willie Dixon: I Can’t Quit You Baby

Willie Dixon napisał bluesowy klasyk I Can’t Quit You Baby, który został po raz pierwszy nagrany przez artystę z Chicago Otisa Rusha w 1956 roku. Być może pamiętacie tę piosenkę od Led Zeppelin, który wykonał ją na swoim debiutanckim albumie o nazwie Led Zeppelin w 1969 roku.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.