Select Page

Au Clair de la Lune – Nuty na Fortepian – Pobierz ZA DARMO (PDF)

Choć pochodzi dopiero z XVIII wieku, “Au Claire De La Lune” jest jedną z najsłynniejszych francuskich piosenek ludowych, popularna także w Anglii, gdzie jest znana szczególnie w szkołach podstawowych jako melodia na flet.

Au Clair de la Lune

Informacje

  • Autor: Nieznany
  • Rok: XVIII wiek
  • Instrument : fortepian
  • Poziom: łatwy

Wszystko o Au Clair de la Lune

Przy śpiewaniu powszechnie preferowane są teksty francuskie. Szczególnie znane są wersy otwierające:

Au clair de la lune
Mon ami Pierrot
Prête-moi ta plume
Pour écrire un mot

Pochodzenie piosenki nie jest znane, nie wiadomo też, czy tekst i muzyka pojawiły się razem, czy też jedno poprzedzało drugie. Istnieje oczywiście wiele wariantów tej piosenki, zwłaszcza jeśli chodzi o tekst.

W przeciwieństwie do wielu popularnych piosenek, nie wydaje się mieć żadnego szczególnego regionalnego, narodowego, politycznego czy moralnego znaczenia lub przesłania, ale jest w pewien sposób szczególna: 9 kwietnia 1860 roku paryski wynalazca Edouard-Leon Scott de Martinville nagrał prawdopodobnie po raz pierwszy w historii ludzki głos.

Edouard-Leon Scott de Martinville W świetle księżyca

To nagranie zostało odkryte w lutym 2008 roku, ukryte w archiwach Francuskiej Akademii Nauk, a w następnym miesiącu naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii odnaleźli 10-sekundowy fragment oryginalnego nagrania z fonografu.

Początkowo sądzono, że jest to głos nieznanej kobiety, ze względu na błędne obliczenie prędkości odtwarzania, które sprawiło, że dźwięk był wyższy i szybszy.

W poprawionej wersji słychać męski głos, prawdopodobnie należący do wynalazcy, powoli śpiewający fragment piosenki.

Wśród wielu opublikowanych wersji jest wydana przez Boston Music (z Bostonu!) z 1925 roku aranżacja “Variations on a French Folk Song” Marka Wessela.

Piosenka ta pojawia się w thrillerze “Diabelskie Nasienie” z 1956 roku. Mordercze dziecko, grane przez Patty McCormack, powtarza tę melodię w kółko na pianinie.

Dowiedz się więcej o Au Clair de la Lune na wideo

Pobierz nuty do Au Clair de la Lune za darmo

dl pl

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.