Select Page

Bohemian Rhapsody – Nuty na Fortepian – Pobierz (PDF)

W 1975 roku brytyjski zespół rockowy Queen wydał utwór “Bohemian Rhapsody”.

freddie mercury piano

Podczas gdy ta rockowa ballada stała się szybko hitem w ojczyźnie zespołu, ponad dekadę zajęło jej, aby wspiąć się na wysokie pozycje na amerykańskich listach przebojów.

Nowa grupa fanów odkryła tę fantastyczną piosenkę w latach 90-tych, kiedy to w 1991 roku została ponownie wydana po śmierci wokalisty Freddiego Mercury’ego i wykorzystana w filmie “Świat Wayne’a” z 1992 roku.

Nikt nigdy nie dowie się dokładnie, co Mercury miał na myśli, gdy rozpoczynał pracę nad tą piosenką, oryginalnie nazwaną “Cowboy Song”.

Jak podaje BBC, nigdy nie wyjaśnił znaczenia piosenki kolegom z zespołu – Brianowi Mayowi, Johnowi Deaconowi i Rogerowi Taylorowi. Choć ten ostatni sugerował, że wie, o co chodzi w dokumencie BBC Three z 2004 roku.

Zamiast tego Mercury chciał, aby słuchacze sami zdecydowali, co ta piosenka może oznaczać.

Informacje

  • Autor: Freddie Mercury
  • Rok: 1975
  • Instrument: fortepian
  • Level : Średnio zaawansowany

Wszystko o muzyce: Bohemian Rhapsody

W tej piosence nie ma słów bez sensu, nawet “scaramouche” coś znaczy..

Scaramouche (wł. scaramuccia) był postacią w XVII-wiecznej komedii ludowej.

Bismillah oznacza “w imię Allaha”. Jest to zdanie użyte na początku świętej księgi muzułmanów, Koranu. Wielu muzułmanów wypowiada ją przed podjęciem jakiegoś zadania.

Gdyby wytwórnia EMI miała coś do powiedzenia, piosenka nie byłaby dokładnie taka, jaka jest dzisiaj.

John Reid, ówczesny manager EMI, uważał, że piosenka – która miała 5 minut i 55 sekund – jest zbyt długa, jak podaje Universal Music. Poprosił, żeby ją skrócono.

Mamma Mia!

Piosenka szwedzkiej grupy popowej Abba zakończyła dziewięciotygodniowe panowanie “Bohemian Rhapsody” na brytyjskich listach przebojów pod koniec stycznia 1976 roku.

Chociaż “BoRhap” było pierwszym hitem Queen w Top 10 w USA, osiągnęło tylko 9 miejsce na liście Billboard Top 100.

Dowiedz się więcej o Bohemian Rhapsody na wideo

Pobierz nuty do Bohemian Rhapsody

Chcesz pobierać nuty Bohemian Rhapsody za darmo? Niestety nie możemy zaoferować tego za darmo na tej stronie ze względu na kwestie praw autorskich.

Oferujemy Wam jednak dostęp do nut do tego utworu na naszej stronie partnerskiej za kilkanaście złotych.

O autorze

Alex
Alex
Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.