Ludwig van Beethoven napisał Für Elise (Dla Elizy) w 1810 roku jako niewielką kompozycję na fortepian, po czym odłożył ją na bok wraz z wieloma innymi projektami.
Dziś możemy się cieszyć tym utworem tylko dlatego, że pewien muzykolog znalazł ją i opublikował w 1867 roku!
.
I bardzo się z tego cieszymy, że Für Elise (Dla Elizy) została odnalezione! Pięć pierwszych nut teho utworu stało się równie słynne jak pierwsze nuty V Symfonii Beethovena.
Dlaczego ten utwór cieszy się tak dużą popularnością od momentu premiery? Po d względem muzycznym Dla Elizy jest bardzo melodyjne i nostalgiczne, ze stosunkowo prostą harmonią, która czyni ten utwór bardzo przystępnym i niezbyt wymagającym intelektualnie.
Jednocześnie, ponieważ jego pierwsza część jest łatwa do nauczenia się nawet dla początkującego pianisty, jest często zadawana przez nauczycieli fortepianu na całym świecie.
Table des matières
Informacje
- Autor: Ludwig van Beethoven
- Rok: 1810
- Instrument: fortepian
- Poziom: średnio zaawansowany
Wszystko o Dla Elizy (Für Elise)
.
.
Oficjalna nazwa utworu to “Bagatela nr 25 a-moll”, ale najbardziej znany jest jego przydomek, który dosłownie oznacza “dla Elizy”. Tak narodziła się jedna z największy tajemnic w historii muzyki: kim była Eliza?
Istnieją trzy dominujące teorie dotyczące tożsamości tajemniczej “Elizy”:
- Pierwsza teoria mówi, że wcale nie nazywała się “Eliza”! Imię to mogło zostać źle przetłumaczone i pierwotnie brzmiało “Therese”. W życiu Beethovena w 1810 roku była pewna Therese: Therese Malfatti von Rohrenbach zu Dezza, która była przyjaciółką, a także uczennicą kompozytora. Beethoven zakochał się w niej i w 1810 roku poprosił ją o rękę, ale odmówiła. Była też właścicielką oryginalnych nut do tego utworu w momencie jego odkrycia, co czyni tę teorię bardzo prawdopodobną.
- Druga teoria mówi, że “Eliza” odnosi się do niemieckiej sopranistki Elisabeth Rockel, kolejnej miłości Beethovena. Ona również odrzuciła jego propozycję i ostatecznie poślubiła innego kompozytora, Johanna Nepomuka Hummela.
- Trzecia teoria głosi, iż tajemniczą Elizą była piosenkarka Eliza Barensfeld. Możliwe, że Therese Malfatti była nauczycielką fortepianu Elizy, a teoria głosi, że Beethoven napisał stosunkowo łatwą bagatelę dla Therese, by ta uczyła Elizę. W ten sposób przysługa dla Therese zamieniła się w dzieło dla Elizy.
Dowiedz się więcej o utworze Dla ELizy (Für Elise) na wideo
.
Darmowe nuty do Dla Elizy (Für Elise)
O autorze
- Pasjonat muzyki odkąd usłyszałem pierwsze nuty na pianinie, a w wolnych chwilach webmaster. Postanowiłem stworzyć tę stronę, aby przynieść Ci (mam nadzieję) trochę wiedzy o instrumentach muzycznych i przetestować te, które uważam za najciekawsze dla muzyka.